Laparoskopi Nedir? Nasıl Yapılır?


 

Laparoskopi bir teşhis yöntemidir ve tıppın bir çok alanında kullanılır. Kadın doğumda, ürolojide ve genel cerrahide kullanır. İlk kullanım alanı kadın hastalıkları ve doğumdur. Kullanım nedeni ise teşhis amaçlıdır. Bazı jinekolojik patolojilerin ortaya koyulması ile yapılan bir işlemdir. Daha sonraki yıllarda laparoskopi kullanım alanı genişletilmiştir. Laparoskopi modern çağın hem teşhis hem de cerrahi tedavi yöntemidir.

Laparoskopi nasıl yapılır?

Laparoskopi yapmak için hastanın göbeğinin içerisinden yaklaşık olarak 10 ml kanül yerleştirilir ve batın içerisine 4 litre civarında gaz (karbondioksit) yerleştirilir. Bunun amacı hem görünen bir ortam sağlamaktır, hem de orada bulunan organların yaralanmasına engel olmaktır. Daha sonra 10 ml teleskop ile endo kameraya bağlanarak, kamera ile teşhis yapılır.

Operasyon amaçlı bir işe geçmek gerekiyor o taktirde hastanın alt batınından yapılacak işleme göre değişecek şekilde 3 tane 0.5 ml delikler açılarak aletler yerleştirilir ve bu aletlerin yardımı ile ameliyat işlemi gerçekleştirilir. Ameliyat bittikten sonra bütün bu aletler dışarı çıkartılır ve karındaki gaz boşaltılır.

İlgili>>  Kolon Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bazı durumlarda hastada gazın etkisi ile sağ omzuna vuran ağrılar olmaktadır ve bu ağrılar bir kaç saat ya da bir kaç gün içerisinde çıkmaktadır.

Laparoskopinin önemi

Laparoskopi modern tıp açısından önemlidir ve hastahanede kalma sürecini kısaltmaktadır. Organları büyüttüğü için bu organlara ulaşmak ve çok daha az kanama ile ameliyatı sonlandırmak mümkündür. Ameliyattan sonra ki dönemde ne kadar büyük ameliyat yapılırsa yapılsın hasta minimal bir rahatsızlık duymaktadır. Hastahaneden ayrılış süreci çok kısadır, bu da hastaya maddi bir kaynak sağlar. Laparoskopi modern çağın hem teşhis hem de cerrahi tedavi yöntemidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç