Laiklik Çatışmayı Önler


tansel çölaşanAtatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Türkiye’deki laikliği değerlendirdi.

Tam bağımsızlık özünde siyaseten bağımsızlıktır

Cumhuriyetin hedefi gerçek anlamda insan haklarını sağlamak toplumu laik yapıya hazırlayacak paketi yapmaktır, bütün devrimler bunu yapmak içindir. Tam bağımsızlık özünde siyaseten bağımsızlıktır ama içeriğini dolduracaksın, ekonomide bağımsız, toprakta bağımsız, dilde bağımsız bu özellikleri kaçırdığınızda temeli kaybediyorsunuz.

İçeride sömürüye karşı ve bu çerçeve içerisinde topyekün programı ve aydınlamaya demokrasiye gideceksin. Cumhuriyet aydınlanmadır ve halkı da demokrasiye hazırlamıştır. Toplumun içinde laik hukuk vardır, insanların hak ve özgürlükleri tanıyan her şeyi ile yurttaş vasfını veren onları eşit savunan bir hukuk vardır. Cumhuıriyetin laiklik ilkesi çatışmayı önler. Laiklik ilkesi Türkiye’nin toplumunda çok önemlidir, çünkü bu toplum Osmanlı’daki tarikatlardan buraya gelmiştir. Türkiye hala ümmettir millet olamamıştır henüz.

İktidarın demokrasi kültürü yok

Atatürk dönemi demokrasiyi hedeflemiştir ve laik toplum düzeni oturtulmuştur. Bu sebeple laiklik çatışmayı önler. Yurtta barış dünyada barış olan ilkeler halın iradesine ve ulusal menfatlere dayanan bir sistemdir. Türkiye çevresini de bilerek çok net dostluğa dayalı çevresinde tanınan ve sözü geçen bir ülke konumuna getirilmiştir o zamanlar.

İlgili>>  Ortadoğu'daki Bataklığa Sürükleniyoruz

Demokrasi olmadığı yerde yargı bağımsızlığından söz edemeyiz Atatürk’ün mücadele ettiği ağılık ve gericilik siyasetin argümanı olmuş. 1980 lara ve şimdiye kadar onlar getirmiş. Demokrasi olmadığından demokratik yargı olabilir mi. Bu iktidarın demokrasi kültürü yok. Bu iktidar cemaatçilikten, imamhatipten gelmiştir. Normal bir dünyayı bunları atacaksın kendilerini uzaktan gördüklerinde ne olduklarını anlayacaktır.

2010 da hedeflerine anayasa değişikliği ile anayasayı siyasete bağlamışlardır. Sen yargıyı bağımsız bırak her şey düzelir. Şu anda yargıyı bağımsız yapmak artık mümkün değil.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç