Kutlu Doğum Haftasının İnsanlar Açısından Önemi Nedir ?


caner taslamanProf. Dr. Caner Taslaman Kutlu Doğum haftasının kutlanması ile ilgili bilgi verdi.

Bir hesaplamaya göre peygamberimizin doğum günü 20 Nisan olduğu hesaplanmış, 14 – 20 Nisan arası bir kutlu doğum kutlanıyor. Böyle bir şeye karşı çıkmak için olamayacağını göstermek lazım. Bunun için Kuran’daki bir ayet ile çelişmesi lazım.

Mesele patlıcan yiyebilir miyiz diye göstermemize gerek yok. Kuran’da yasaklanmamışsa yiyebiliriz. Birde Kuran’ın koyduğu hedefler var. Bunlar da Peygamberin takip edilmesi, Kuran’ın okunmasıdır. Böyle bir günün ilan edilmesi bu ayetin hedeflerine ulaşmamıza katkıda bulunmaktır. Bunu saptamamız lazım ki bu bulunmaktadır. Baktığımız zaman Peygamberimizin doğum günü olarak düşünmemekte lazım. Peygamberimizin doğum günü 569 yılı diye hesaplayanlar olmuş bazıları 571 diye hesaplayanlar olmuş.

Genel kanı Rebbül Evvel ayı içerisinde olduğu, 20 nisana karşılık gelmesidir. Burada önemli olan içerik Peygamberimizin daha iyi anlaşılması için ilan edilmiş bir vesile olarak düşünmek lazım. Şöyle bir şey yapıldığını düşünün; Kuran’ın hedeflerinden birisi Kuran’ın derin düşünülmesidir, içerisindeki mananın anlaşılması demektir. Haziran ayını Kuran’ı anlama ilan etsek kötü mü olur? daha çok panel düzenlense yararlı olur. Yararlı ise Kuran’ın istediği hedefe hizmet ediyor.

İlgili>>  Yecüc ve Mecüc Gelecek Mi ?

Birisi çıkıpta haziran ayında Kuran’ı işlemek farzdır derse buna herkes karşı çıkması gerekiyor. Böyle bir şey diyen yok. Kuran’ın koyduğu hedeflere hizmet ederken bu bir farzdır diye bir iddia olmadığı için. Buna karşı çıkmak için en ufak bir sebep yok. Yeter ki bizim Peygamberi anlama şeklimniz Kuran’ın gösterdiği şekilde olsun. Bu sadece kuru anlama ile geçiştirilmesin, Peygamberin gerçekten örneğini insanlığa daha çok yayma faaliyetine dönüşsün.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç