Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?


4 yıl öncesine kadar yurtdışından getirilen kuşkonmaz artık Eskişehir ve Silivri’de de yetitiriliyor. Doğal ilaç kuşkonmaz vitamin, protein ve mineral zengini. Kuşkonmaz daha çok manavlarda ve marketlerde satılıyor. Bakımı ve üretimi onların getirdiği zahmetli sebeplerden dolayı sebzenin kralıdır.

Bilimsel adı Asparagus officinalis olan kuşkonmaz bitkisi hem süs hem de sebze olarak yetiştirilen bir bitki türü. Kumlu ve gevşek toprakları seven bitki zengin bir bileşime sahip. Meyveleri siyah veya kırmızı renkli olabilir ve üzüme benzer, hasat edilmediğinde ise 170cm’ ye kadar boylanabilmektedir. Çorbası yapılabilmekte, garnitür ve salatası yapılarak da kullanılabilmektedir. Et yemeklerinin de en iyi dostlarından biridir.

Eskiden Batı Asya, Avrupa ülkelerinin bazıları ve Kuzey Afrika’da bazı bölgelerde bulunurdu. Ancak günümüz için konuşursak bir bitkisel ürün olarak dünyanın hemen hemen her yerinde bulunur. Kuşkonmaz etli, yapraksız, hassas çok yıllık otsu bir bitkidir. Kuşkonmaz; pırasa, sarımsak ve soğanı da içeren Lily ailesinin (Liliaceae) bir üyesidir. Yaklaşık 2000 yıl önce Doğu Akdeniz’de, o eşsiz dokusu, tıbbi ve afrodizyak özellikleri ile biliniyordu. Bu sebzede K vitamini ve folik asit bol miktarda bulunur. 300’den fazla çeşidi bilinmektedir ancak sadece 20 tanesi yenilebilir.

Kuşkonmazın Besin Değerleri:

Kuşkonmaz aynı zamanda magnezyum, fosfor, selenyum, çinko, sodyum, demir, bakır, kalsiyum ve mangan gibi mineraller açısından zengin bir kaynaktır. C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, A vitamini, tiamin ve niasin gibi vitaminler de bu bitki içerisinde yeterli miktarda bulunur.

*Kalori içeriği: 44 kalori
*Protein içeriği: 4.65 gram
*Su içeriği: 165.00 gram
*Çözünür lif içeriği: 1.15 gram
*Çözünmez lif içeriği: 1.75 gram
*Diyet lif içeriği: 2.85 gram
*Karbonhidrat içeriği: 7.60 gram
*Tekli yağ asitleri: 0.02 gram
*Doymuş yağ miktarı: 0.12 gram
*Çoklu yağ asitleri: 0.23 gram

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç