Kuş Gribinden Korunma Yolları


kuş gribi

Kuş gribi kümes hayvanları daha çok yabani hayvanlar arasında yayılan daha sonra insanların bu hayvanlara teması sonucu yayılan bir hastalık. Diğer griplere göre daha ölümcül bir hastalık.

Kuş gribi kanatlı hayvanlarda bir birine ortak yem, ortam içecekler yoluyla ve soluk ile geçer, insanlara direk temas ile ve solunum damlacıklarıyla geçtiği gibi çıplak el ile ölen hayvanların kanına dokunulduğunda geçtiği gözlenmiştir.

Kuş gribine yakalandığı zaman bir insan ölüm riski yüzde 25 civarındadır. Bu hastalığın insandan insana bulaşmıyor. Eğer kuş gribi insandan insana bulaşabilir bir forma geçerse o zaman çok ciddi sıkıntılara büyük trajedilere sebep olacaktır. Av yasağı ve hayvanlar ile temas etmemek için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Avcılar avladıkları hayvanları eğer hastalıklı ise hayvanları kesecek hazırlayacak derken kendilerine bulaşabilir, kuş gribi hayvanlara yakın temas ile bulaşan bir hastalıktır.

Evcil hayvanların yabani hayvanları ile olan ilişkileri ile insana geçen bir hastalıkta olabiliyor. Bu yüzden kuş gribi insanlar bulaşmaktadır.

Kuş gribi aşısı yok, normal aşı kuş gribine karşı korumaz ama en azından kuş gribi ile beraber normal gribin aynı anda aynı insanda hastalık yapmasının önüne geçilmesi gerekir. Kuş gribi insandan insana bulaşabilecek şekle dönüşmesine sebep olmamak adına grip aşısı yapmak önemlidir. Bir insanda kuş gribi enfeksiyonu var iken normal grip virüsü o kişiye bulaşırsa iki virüsün aynı anda aynı bünyede buluşursa insandan insana bulaşabilen bir kuş gribi dönüşümü olabilir. Eğer bu gerçekleşirse ve eğer kuş gribi insandan insana bulaşabilirse o zaman domuz gribi gibi yaygınlaşan bir hastalık olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in