Kürtajın Riskleri Nelerdir?


 

Kürtajın riskleri ya da komplikasyonları hiçbir hastada görülmeyebilir ancak olası komplikasyonların mutlaka göz önünde bulunması gerekir, bunlar anestezi sonrası ortaya çıkabilir. Anesteziden sonra olası solunum problemleri veya anesteziye bağlı vereceği reaksiyon mutlaka göz önüne alınmalıdır.

Rahimde yaralanma ya da delinme olabilmektedir.Eğer rahim ağzını genişletmek için yapılan müdahelelerde aceleci davranılırsa rahim ağzında yaralanma olabilmektedir.

Kürtaj ameliyatı streril koşullara uygun yapılmazsa rahimin yaralanmasına neden olmaktadır. Rahim iç dokusuna nazik olmayan müdahelelerde rahimde yapışıklıklara neden olabilir. Ayrıca kürtajda rahim içerisinde gebeliğe ait doku bırakılması halinde tamamlanmamış kürtaj söz konusu olabilir.

Tekrarlayan kürtaj ameliyatları daha sonraki gebelikte erken doğuma ya da tekrarlayan düşüklere neden olabilir. Kürtaj sonrası bazı hanımlarda kürtajdan dolayı suçluluk, öfke veya uyku bozuklukları kendini iyi hissetmeme görülebilir. Bu durum uzarsa psikolojik yardım almaları gerekmektedir.

İlgili>>  Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kürtaj gebelik haftası göz önüne alınarak yapılmalıdır. Hastanın son adet zamanı ve ultrasondaki gebelilk haftası hesaplanarak kürtaj yapılmalıdır. Böyle olduğu takdirde 12 haftayı geçen gebelikler tespit edilebilir. 12 haftadan daha büyük gebelik sonlandırılmak isteniyorsa buna yapılan müdaheleler çok daha farklıdır. Olası komplikasyonların göz önüne alınması gerekir.

Kürtajtan sonra rahim iç dokusunun ve diğer organların enfeksiyon kapmaması için yaklaşık 7 ile 10 gün cinsel ilişkiye girmemesi daha iyi olur. Ancak prezervatif ile korunmayı planlıyorsanız cinsel ilişkiye girmenin sakıncası yoktur ve böylece dışarıdan enfeksiyon kapmasıda engellenmiş olur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç