Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


 

Kürtaj olduktan sonra her kadın için farklıdır. Kürtaj olduktan sonra kişi güzelce dinlenmesi gereklidir. Ağrılar, vajinal kanama, anestezi etkisi ile bulantı yaşayabilirsiniz. Dinlenmek sizin yararınıza olacaktır. Diğer günlerde ağrınız olabilir bu nedenle ağrı kesici kullanabilirsiniz. Hafif yürüyüşler gaz sancınıza iyi gelebilir. Bir süre ilişkiye girilmemesi enfeksiyon kapılmaması için 10 gün cinsel ilişkide bulunmamalısınız. Ancak kondom olursa ilişki yaşanılabilir.

Bir süre vajinal kanama olacaktır ve sadece ped kullanın. Kendinizi üzgün, yorgun ve suçlu hissedebilirsiniz. Bu durum uzun sürerse profesyonel bir yardım almanız iyi olacaktır.Ameliyattan sonra enfeksiyon kapmamanız için doktorunuzun verdiği antibiyotik reçetenize özen gösterin.

İlgili>>  Kürtajın Riskleri Nelerdir?

6 hafta boyunca ağır egzersiz yapmaktan kaçının. İlk adet kürtajdan 30 ile 40 gün sonra olacaktır. Kürtaj sonrasında yeni bir gebelik planlamıyorsanız doktorunuzla görüşün ve size uygun olan korunma yöntemini size önermesini isteyin. Kürtajdan sonra bebek planlıyorsanız rahiminizin bir süre iyileşmeye ihtiyacı vardır, bu nedenle de yeni bir gebelik için hangi tarihten itibaren sizin için uygun olacağınızı yine doktorunuzla görüşün.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç