Küresel sermaye


Ramazan Kağan Kurtoğluİstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Drç. Ramazan Kağan Kurtoğlu küresel para savaşlarını ve küresel sermaye hakkında değerli bilgiler verdi.

Paradan para kazanma modelinin alternatifi kalmadı

1978 Washington mutabakatı diye dünyada neoliberal yönetimlerin parasallaşma süreci başladı. 2. Dünya harbinden sonra dünyada üretimden kazanılan para bitti. 1970’te paradan para kazanma modeli ortaya atıldı ve bu politika giderek güçlendi.

Bütün dünyaya böyle bir sistem dağıtıldı 1990’da sovyet bloğu çökünce istesen de istemesen de buna dahil olmak zorunda kaldın. Kemal Derviş ile Türkiye’yi de bu trenin son vagonuna bindirdiler. Almanya ve İtalya bu sistemi ölçülü kullandı. İngiltere ve Türkiye bu sistemin içine bodoslama daldı.

Elimizdeki para 80 trilyon dolar, sanal para 830 trilyon dolar

Dünya 2014 te 80 trilyon dolar üretti. 80 trilyonluk bir milli gelire baktığımızda dünyadaki hükümetlerin borcu 55 milyon dolar. 55 milyon dolarlık borca 80 milyon üretilen paraya rağmen sanal para 830 trilyon dolardır. Bu 500 trilyon faizdir geri kalan ise forex dediğimiz finans sektöründe. Yani dünya 10 katından fazla parayı üretmiş gibi gözüküyor, 830 trilyon dolar gözükmesine rağmen aslında dünyanın parası 80 milyon dolar.

İlgili>>  Dünyanın En Zengin İnsanları - 2017

Dünyada 1944’e kadar İngiliz poundu ve Abd doları altına bağlı idi. 1971’den itibaren bu ortadan kalktı ve 1971’den bu yana yeni dünya düzenini kurmaya çalışıyorlar.

Dünyanın en büyük şirketleri banka ve finans şirketleridir

2013’te yapılan bir araştırmada dünyanın parası nüfusun binde birinin elinde ve bu parayı bulunduranlar ise yahudiler.

Güzel bir laf var, bana bir ülkenin para kontrolünü verin kanunları kimin yaptığı umrumda bile değil. İsviçre’li 3 akademisyen dünyanın parası kim yedi diye araştırmışlar; Dünya ekonomisinin yüzde 40’ından fazlası 43 bin ulus üstü şirketin. Bu şirketlerin en güçlülerini araştırmışlar ve sonuçta banka ve finans sektörünün dünyanın en çok kazanan şirketleri arasına koymuşlar.

Küresel sermaya ve Türkiye

Türkiye 1938’den bu yana bütçe açığı, cari açık ile boğuşuyor, son 15 yılda feci bir sıkıntıya girdi. Türkiye bu dar alandan çıkması için kobileri desteklemek ve tasarrufları arttırmak lazım. Türkiye’deki mevcut iktisadi politikanın topyekün değiştirilmesi lazım.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç