Küresel Güç Savaşları


omer-ozkayaGüneş Gazetesi Yazarı Ömer Özkaya, Dünyanın güç savaşını ve altının dolara dönüşüm serüvenini anlattı.

Metallerin efendisi altın, vücudun efendisi kalp, kuşların efendisi kartaldır. Eskiden paraların üzerinde her bir inançtan her bir milletin kendi değerlerinden semboller vardı, bu sembolleri kenara ittiler ve bir süre sonra kayboldu dolayısıyla para bir semboller üzerinden manevi otorite ile kurduğu irtibatı kaybetti bir de metallerin efendisi altını da kaybetti ve altından olan parayı da kağıda çevirdiler.

Vietnam savaşının uzun sürmesi ABD’yi sendeletti

1945’te İngiltere halen Sterlini dünya parası olarak tutma peşinde çok koştu çok çaba sarf etti ama elindeki imkanlar buna yeterli değildi çünkü ikinci dünya savaşının sonunda tüm dünya dolaşımdaki altının üçte ikisi Amerika’da toplanmıştı. Amerika onlara silah vererek, çeşitli yollarla altının dolaşımını ele almıştı. Bundan sonra dünyanın parası altın olsun ama altında dolara bağlı olsun denildi.

Doların altına bağlı olması 1970’ler kadar geldi. 35 dolarını getirene bir ons altın vereceğiz dedi Amerika, bir ons 33.3 gram altın tutmaktaydı, neredeyse 35 doları getirene 35 dolar altın verilmekteydi. Vietnam savaşının uzun sürmesi Amerika’yı sendeletince önce Fransa sıkıntıyı gördü. 1945’lerden 1960’lara kadar Avrupa elinde dolar biriktirmişti. Fransa ve Avrupa dedi ki al şu kağıtları ver benim altınımı. Amerika baktı ki başka milletlerden homurdanmalar var. Herkes al kağıdı mı ver altınımı dese Amerika diye bir şey kalmayacak. Ve dediler ki dolar altın paritesini kaldırdık.

İlgili>>  Tarımsal ticarette Avrupa'nın en büyüğüyüz

Amerika petrole zam yaparak Avrupa’daki dolarları topladı

petrol dolar altınDoların ve altının paritesi kalkınca dünya bir anda kucağında yeşil kağıtlarla kala kaldı. Avrupa’nın elinde bir sürü kağıt kaldı. Avrupa’nın elinde kağıtta olsa çok para vardı, Amerika bunu arap İsrail savaşı ile petrolün variline fahiş zam yaptılar, Avrupa’nın petrole ihtiyacı var dolayısıyla bu yolla Avrupa’nın elindeki kağıtta alındı. Dolar o tarihe kadar altına dayanıyordu altını çekince Arap Suud aileleri devreye girdi, Amerika Suud krallarına şu teklifi sundu biz var oldukça siz de var olacaksınız dedi ama sizden şunu rica ediyoruz dediler; Doların dışında başka bir para birimi ile petrol satmayın dediler. Bu Suud için basit bir şeydir. Diğer Arap şeyhleri de buna dahil oldular ve kabul ettiler.

Altınını kaybeden dolar petrole dayandırılarak 1970’den bu güne kadar dünya parası olmaya devam etti. Amerika İran ile görüşmeye başlayınca Suud dedi ki bir dakika, sen benim düşmanım İran ile görüşmeye başlıyorsun dedi.

Petrole dayanan dolar en sağlam en temel dayanağı petrolü kaybederse bundan sonra neyin üzerine duracak, bu önemli bir şey. Tam da bu günlerde Çin altın biriktiriyor. Çin altın biriktirmesi üzerinde durulacak bir konu. Önümüzdeki yıllarda Yuhan’ı altına bağlamaya doğru bir hazırlık yapıyor böyle olunca doların tahtı sallantıda. Bir süre Yuhan Euro’nun yerini aldığı söyleniyor. Ben diyorum ki biz günü birlik gelişmelere bakarak dünyayı anlayamayız, biraz daha temel şeylere bakmanız lazım.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç