Kurdeşen (Ürtiker) Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Kurdeşen Hastalığı Nedir

Diğer adı ürtiker olan bu hastalık, derinin dışarıdan gelen etkenlere ya da henüz bilinmeyen bazı iç etkenlere karşı verdiği ani bir savunma reaksiyonudur. Kişi aynı zamanda durduk yere de kurdeşen olabilir.

Çoğu zaman küçük sivilceler olmakla birlikte şiddetli kaşınma yapabilir, kızarıklık olur ve ateş meydana getirir. Çocukluk çağında sık görülür. Çocukluk yaşlarda daha çok gıda kökenli olmaktadır, çikolata, şeker gibi gıdalar çok tüketilirse çocuklarda çıkmaktadır. Sebepsiz yere de olabilir bilim bunu hala çözmüş değil. Kısa dönemde olabilir bir de uzun dönem görülmektedir. Ama daha çok kısa dönemli hastalık sırasında ilaçlara bağlı ürtikerler görülmektedir. Daha büyük çocuklarda stres kökenli olmaktadır.

Kurdeşen (Ürtiker) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Kaşıntı
  • Kızarıklık
  • Kabarıklık
  • Deri döküntüsü
  • Yanma
  • Göz kızarması
  • Şişlik

Eğer belirtiler içerisinde baş dönmesi, hırıltı, nefes almada zorlanma, dil ve dudak şişmesi var ise durum ciddidir. Bu belirtiler meydana geldiğinde doktora görünmelisiniz.

Deriyi kabartır ve oldukça kaşındırır, dolayısıyla hayat kalitesini ve görünümünü bozar. Çok çeşitli belirtileri vardır. Bazı ilaçlarında ardından olabilir kronik ürtiker 3 haftadan fazla olmaktadır.

Kurdeşen (Ürtiker) Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Tedavisi bazen zorlaşabilir, 6 haftayı geçerse kronik olabilir. Çok tedavi gerektirir, aynı anda bir kaç çeşit ilaç kullanmak, bazen psikoterapi gerekir, şiddetli rahatsız verici bir hastalıktır. Bazen kişi çok gerilebilir.

Böcek sokmaları çok sık oluyor, bunun ardından çocuklarda çıkmaktadır, uzun sürdüğü zaman altında yatan bir şey var mıdır diye araştırmalıdır. Ürtiker, iyi tabiatlı bir problemdir, altında da çok ciddi bir hastalık genellikle çıkmaz.

 

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Benim kızımdada var yardımcı olurmusunuz onun hastalığına ERITEMA ANNULARE SENTRIFUGUM denildi şu anda çok kötü durumda yüzüne yayılmış durumda bir yol gösterin LÜTFEN

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç