Kurban Bayramında nasıl beslenmeliyiz ?


 

Kurban bayramında beslenme büyük önem taşıyor. Kurban bayramının gelmesi ile birlikte sofralarımızı et ağırlıklı yiyecekler süsleyecek peki taze et yemenin bir sakıncası var mı?

Taze kurban eti tüketmemeye çalışın, bir parçasını kavurup yeyin ama mümkünse eti dinlendirin. Taze etin dinlendirilmesi gerekiyor, kesimden sonra oda sıcaklığında dinlendirilmeli daha sonra tüketilmeli.

Gündelik et tüketiminin üzerinde beslenme şekline yöneldiğinizde sorun yaşanabilir. Etin yanına herhangi bir yağ ilave etmek yerine hayvanın kendi yağından bir miktar katarak yenilmesinde fayda var, ayrıca güzel bir tat vermektedir.

Yemeklerinize kuyruk yağ eklemeyin. Yaptığınız kavurmalarınızı mutlaka hayvanın kendi yağı ile yapmaya çalışın. Bayram ziyaretinde ikram edilen tatlıları yerken de fazla kaçırmayın tatlının yanında yoğurt yenmesi midenizi rahatlatacaktır.

Kronik hastalığı olanların azami dikkat etmesi gerekir. Kırmızı etler protein ve kolestrol açısından zengindirler. Özellikle diyabet, böbrek ve şişmanlık hastalığı olan bireyler kurban bayramında dikkatli olmalıdırlar.

Kurban bayramlarının sakatat dediğimiz kısımları kırmızı et içeriğine göre daha yağlıdır. Bu yüzden daha çok dikkat etmeliyiz. Kurban ilk kesildiği sırada hayvanda ölüm sertliği denilen olay meydana gelmektedir, bu yüzden kurbanımızı 24 saat dinlendirdikten sonra yenilmelidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in