Kuran’da Evlilik Yaşı Nedir ? Hz. Aişe Kaç Yaşında Evlendi ?


 

caner taslamanProf. Dr. Caner Taslaman, Kuran’da evlilik Yaşı Nedir ?, Hz. Aişe kaç yaşında evlendi ? sorularını cevapladı.

İslam’a karşı getirilen eleştirilerde en çok istismar edilen meselelerden biri Hz. Muhammed’in küçük yaşta Hz.Aişe ile evlendiği iddiasıdır.

Hz. Muhammed’in Hz. Aişe ile evlenmesi Kuran’da geçmemektedir. Kuran dışındaki kaynaklar vardır. Kuran dışındaki kaynaklardan Kütüb-i Sitte’de var. Kimisi 6 kimisi 7 yaşında evlendi deniliyor ve 9 yaşında cinsel ilişkiye girdiler deniliyor. Ama bütün hadis kaynakları bunu doğrulamıyor.

Hz. Aişe kaç yaşında evlendi

hz aişeHz. Aişe’nin Hz. Muhammed ile evlenmeden önce nişan bozması gibi vakalardan bahsedilmektedir.

Hz.Aişe’nin ablası, Esma’nın Hicri 73 yılında vefat ettiği söyleniyor. Vefat ettiğinde 100 yaşında olduğu rivayet ediliyor. Yaş aralığı bilindiği için bu hesaba göre Hz. Aişe’nin yaşının çok daha büyük olduğu ortaya çıkıyor.

Kuran’a göre evlilik yaşı kaçtır?

Değişik hadislerde değişik sonuçlarda çıkıyor. Nisa Suresi’nin 6. ayetine baktığımızda; Evlilik yaşı diye bir kavram getiriyor Kuran. Evlilik yaşına gelince evlenmek diye bir kavram getiriyor. Kuran evlilik yaşı şudur diye söylemiyor, 15’tir, 20’dir demiyor. Kuran rastgele evlilik yapılamayacağı ve evlilik kavramı kuralını koymuştur.

NİSA Suresi 6. ayet: “Evlenme çağına gelinceye kadar yetimleri gözetip deneyin. Onların akılca olgunlaştıklarını görürseniz, mallarını kendilerine teslim edin. «Büyüyecekler de mallarına sahip olacaklar» endişesiyle onları israf ederek, tez elden yemeyin. Zengin olan, onların malını yemekten çekinsin. Fakir olan ise, meşrû sûrette yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman, bunu şahitler karşısında yapın. Hesap görücü olarak Allah yeter”.

İlgili>>  Mezhep Ayrılıkları Nasıl Değerlendirilmeli?

Kuran evlilik yaşına ilaveten ayrı bir kavram daha getiriyor. Dolaylı olarak ise yetimlere malları teslim edilirken, evlilik yaşı ile beraber onlar belirli bir aklı olgunluğa erdilerse verin der, yetimlerin malı çar çur olmasın diye. Buradan ne anlıyoruz? insanlar kendi malları ile ilgili karar vermeleri için akli olgunluk kavramı getiriyor ama buna da bir yaş sınırı çizmiyor. Kavram olarak rüştü oraya koyuyor. Evlilikte mehir sözleşmesi var. Daha sonra da evliliğin de maddi boyutu var. Bunu yapacak bir insanın da akli olgunluğa erişmesi gerekiyor.

Kuran’ın getirdiği bir evlilik yaşı ve rüşt kavramları böyle bir şeyin mümkün olmadığını gösteriyor.

Hadis literatürün içerisinde uydurmalar çok var. Kuran’ın getirdiği hatta bana göre akıl ile çelişen bir şeyi kabul etmemizde mümkün değil.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç