Kuran’a Göre Cihat Nasıl Olmalı?


 

caner taslamanProf. Dr. Cner Taslaman, Kuran’a göre cihadın nasıl olması gerektirdiğini değerlendirdi.

Kuran’da cihat kavramı mücadele etmek demektir. Cihat; Allah yolunda her türlü mücadeleyi ifade eder. Karşı taraf size bir savaş açıyorsa sizi öldürmeye yönelik ona karşı mücadele bir nevi cihattır. Birine Kuran’ı anlatmak, dinin nasıl anlatılması gerektiğini anlatmakta cihattır.

 

 

Birbirinizi namaza çağırdığınız, ezan okuduğunuz zaman, bununla alay ederler, bir oyun sayarlar bunu. Bu da şüphe yok ki akılları olmayan, akıl edemeyen bir kavim olduklarındandır. MÂİDE-58

Ayette alın siz bunların kılıçla kafasını kesin, ok atın, tuzaklar kurun diye bir şey geçmiyor.

Başka bir ayette ise.

Andolsun ki, mallarınız ve canlarınız konusunda imtihana çekileceksiniz; sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve müşriklerden birçok üzücü sözler işiteceksiniz. Eğer sabreder ve takvâ gösterirseniz, muhakkak ki bu, (yapılacak) işlerin en değerlisidir. ÂLİ İMRÂN-186

Kuran’da canını orta koyup savaşarak cihat etmek var ama ne zaman var? Kuran bunu şarta bağlamış. Şarta göre karşı tarafın sizi öldürmeye yönelik davranışları varsa eğer siz cihat edebilirsiniz. Kuran’da bir kaç yerde ancak müslümanlara karşı savaş açılırsa savaşacakları söyleniyor.

Yeminlerini bozan, Peygamber’i yurdundan çıkarmaya azmeden ve üstelik ilk önce size saldırmaya başlayanlara karşı savaşmaz mısınız? Yoksa onlardan korkuyor musunuz? Eğer mümin iseniz her şeyden önce Allah’dan korkmalısınız.TEVBE-13

Bu çok önemli bir detay. Karikatür çizen kişilere öldürmeye kalkın diye bir şey yok. Yapılması gereken bunlarla hukuk zemini içerisinde mücadele etmek ve bana göre sanat ve ilmi bir şekilde cevap vermektir yapılması gereken.

İlgili>>  Mezhep Ayrılıkları Nasıl Değerlendirilmeli?

Burada ciddi bir dönüm noktası batıda 11 Eylül olayları ile oldu. Ondan sonra batı gerçek anlamda İslam’ı kendine tehdit olarak görmeye başladı. Orada müslümanların kendilerine bela olacak algısı ortaya çıktı. Tırnak için müslümanlar terör yapma potansiyelleri varı da eklediler. Bu İslamafobiayı ciddi anlamda tetiklemekte. İslamifobia’yı isteyenler ellerini ovuşturuyorlardır.

İlk önce İslama karşı saldırılar olacağını kabullenmemiz gereklidir. Bunun karşılığında bombalamak çözüm değil. Bunun için bizimde yapacağımız şeyler var. Müslümanlara karşı yapılan saldırılara karşın en sofistike ve ilmi açıdan en güzel şekilde cevabı hazırlamamız lazım. Müslümanların sanatı çok iyi kullanması lazım. Karşı taraf bize bir film yapıyorsa bizde onlara müslümanların zannettikleri gibi olmadığımızı gösteren film çekmemiz lazım.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç