Kuran-ı Kerim İncelenerek Bilimsel Verilere Ulaşılabilir mi?


caner taslamanProf. Dr. Caner taslaman, Kuran-ı Kerim incelenerek bilimsel verilere ulaşılabilir mi? soruna cavap verdi.

Kuran’ı Kerim’de Zariyet 47. Ayette: “Evreni biz inşa ettik kudretimiz ile ve sürekli onu genişletmekteyiz”. Deniliyor.

Bilimde ise şu şekilde ortaya çıktı; Teleskop ile gözlem yapıldı, daha evvel optikte büyük gelişmeler oldu. Optikteki büyük gelişmeler Galileo, Newton gibi büyük isimlerin bilime katkıları ile optikte gelişmeler yaşandı. Daha sonra şirketlerin teknolojileri ile teleskop yapıldı. Dopler etkisi bulundu ve evrenin genişlediği bu teorik alt yapı ve cihazla bulundu. Diğer taraftan Einstein formülleri oluşturmadan önce Galileo, Kopernik, Newton süreci yaşanmıştı Einstein o devlerin üzerine çıkıp daha sonra bir izafiyet teorisi oluşturdu ve daha önce başka bazı verileri de kullandı.

Bilim evvelki bilgilerin üzerine bilgi koyarak üst üste yığılarak ilerliyor. Kuran’daki ayetler direk sonucu söylemektedir.

Kuran’da evren ile ilgili açıklamalar çok önemli ama Kuran bir bilim kitabı değil. Bir bilim kitabı olmadığı için evrenin genişlediği açık açık anlatmıyor. Kuran’daki ayetlere bakıpta bilimsel bir teori oluşturmak ve sonuca gitmek mümkün değil. Kuran’ın bilime müthiş bir teşvik var. Kuran evrenin incelenmeye değer olduğunu söylüyor, insanların onu anlayacak yetenekte olduğunu söylüyor.

İlgili>>  Kuran'da Evlilik Yaşı Nedir ? Hz. Aişe Kaç Yaşında Evlendi ?

Bütün bunları birleştirdiğimizde Kuran’ın bilime karşı bir teşviki var. Ama bilimsel teorileri söylemek anlamında Kuran elbetteki bilimsel bilgi içermiyor. Kuran’ın bilim kitabı olduğunu iddia etmiyoruz fakat Kuran’ın söylediklerinin bilim ile ilişkisi olduğunu söylüyoruz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç