Kumpas ile karşı karşıyayız


rıza sakaAvukat Rıza Saka, 25 nisan tahliye krizi ile ilgili yorumda bulundu.

Ortada hakikaten Bülent Arınç beyin söylediği gibi kumpas ile karşı karşıyayız. Hukukçu olarak benim de tahayyülümün ötesinde bir gerçekleşme var. Ceza muhakemeleri kanununda hakimin reddi müessesesi çok açık şekilde belirlenmiştir. Aynı zamanda sulh ceza mahkemeleri özel olarak tutuklama safhasındaki kurulmuş mahkemelerdir. Öyle anlıyoruz ki daha önceden çeşitli kumpaslara alışmış zihniyetin temsilcileri şimdi de 75 kişiyi birden hukukun hiç bir yerine sığmayacak biçimde. O kadar açık ki ihlal eden hükümler o kadar açık ki, neresinden tutsanız elinizde kalır.

Başvurunun sulh ceza mahkemesine yapılması gerekirken, asliye ceza mahkemesine yapılmış olması büyük bir garebet çünkü red edilen hakimin önce red ile ilgili görüşleri yapıp reddi inceleyen mahkemeye göndermesi lazım. Elinde dosya olmadan, Uyap kaydı olmadan, avukatlardan alınmış olduğu söylenen belgelerle karar verilmiş olması ayrı bir garabet. Birisi birisine pas atıyor öteki gol atıyor böyle bir oyun ile karşı karşıyayız.

Hadi diyelim hakimin reddi talebini aldınız, yapılması gereken sulh ceza hakimlikleri soruşturma aşmasında tek yetkili tek görevli mahkemeler olduğu için verilmesi gereken yani reddi kabul etseniz bile yetkili hakim başka bir sulh ceza hakimi olması lazımdır. Bu nedenle sonradan da zaten 10. sulh ceza mahkemesi kararın yok hükmünde olduğun isabetli bir şekilde ortaya koydu.

İlgili>>  Yargı, kendisini milli iradenin temsilcisi olarak gören insanları sınırlandırmak için vardır

Hakimlerimizle yakın ilişki içerisinde olan hakimlerimiz özel yetkili mahkemeler kaldırılmış olmasına rağmen karar verdiler. Yasa özel yetkili mahkemeyi kaldırdı fakat dediler ki bu yasa anayasaya aykırıdır şeklin bir karar verdiler ve direnmeye devam ettiler.

Geçtiğimiz dönemde hakikaten Türkiye’de yargı alanında paralel yapıya mensup kişilerin çok pervasız yürüttükleri operasyonlar vardır. Bu da onlardan birisi ama bu sefer şöyle bir şey oldu geçen dönem de biz inanıyorduk bir kısmına, bu kadar hukuk katledilemez işin içerisinde bir delil vardır, kısmen de olsa sağlamdır diye düşünüyorduk. Fakat gördük ki hem anayasa mahkemesinin kararı hem sonradan ağır ceza mahkemelerin tamamı ile yapılanların tamamının hukuksuz olduğu görüldü bu da buna benzer hukuka karşı bir eylemdir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç