Küme Baş Ağrısı Nedir? Küme Baş Ağrısı Nasıl Oluşur?


 

 

Küme baş ağrısı ‘Cluster Headache’ olarak da bilinen genç erkeklerde daha çok rastlanan dünyadaki en şiddetli ağrıdır. Bu ağrının diğer adı da intihar ettiren baş ağrısıdır. Bu ağrıdan intihar eden kişiler hastalar vardır. Migren kadınlarda çok olur küme baş ağrısı erkeklerde daha çok olur.

Tek taraflı şakakta oluşan, gözün kızardığı, küçüldüğü şakak bölgesinin çok şiddetli ağrıdı, burun deliğinin tıkandığı şiddetli bir ağrıdır. Özelliği dönemsel olmasıdır. Genelde mevsim değişikliklerini sever, dönem dönem olur ve her gün aynı saatte atak tutar ve birden başlar. Birden çok kısa sürede çok şiddetli bir ağrı kaplar yarım saat, bir saat sürebilir ondan sonra bıçakla kesilir gibi gider ve hasta ondan sonra normaldir.

Küme baş ağrısının tedavisi var mı?

Kronik küme baş ağrısı ise yılın her zamanına yayılan baş ağrıları da olmaktadır, genelde genç erkeklerde başlar. Küme baş ağrısının nedeni bilinmemekle birlikte diş çene kompleksinden kaynaklandığı da söylenmektedir. Alanındaki uzman doktorların yardımı ile çok hassas bir tedavi yöntemi ile tedavi edilmelidir.

Küme baş ağrısı nasıl oluşur?

Küme baş ağrısını oluşturan neden diş çene kompleksindeki olumsuz uyarandır Bu uyaran yatkın kişi de ve hassas kişide zaman zaman sağ veya sol tarafta bir sigorta attırmış gibi olur. Bütün sinir sistemini sündüren network altüst olur, damarlar genişler, oradaki oksijen dolaşımı azalır, ciddi bir şekilde ödem yapar, oksijen olmadığı için doku ölüyorum diye dayanılmaz bir ağrı yapar, göz küçülür, akar, şişer ve burun tıkanır.

Aynı zamanda bütün sistemi etkilediği için ciltte terleme daha çok göğüsten yukarıya doğru terler ve çok büyük bir oksijen açlığı, yerinde duramaz, hava almaya çalışır o yüzden de oksijen verilir. Yerinde duramayan çıldıran bir hasta olur.

Hasta bu şekilde yarım saat, bir saat kadar kıvranır. Kendini pencereden atmaya kalkar. Kendini öldürmye kalkar ve çok dayanılmaz bir ağrıdır. Dişten çıkan küçük bir sinir sistemi altüst etmektedir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç