Kulak Çınlaması ve Tedavi Yöntemleri


Kulak çınlaması nedir?

Kulak çınlaması sadece kişi tarafından kulak bölgesinde ve kafa içerisinde hissedilen seslerdir ve bu sesler başkalarınca duyulmaz. Bu sesler kişi tarafından zil sesi makina gürültüsü, uğuldama, böcek sesi gibi tarzlarda tanımlanabilir. Bu sesin karakteri yumuşak ya da düşük perdeli olabilir bir ya da iki kulakta olabilmektedir.

Kulak çınlamasının sebepleri nasıl anlaşılır?

İlk önce kişi muayeneye gitmelidir, bazen kulağı tıkayan kulak kiri işitme kaybına neden olabileceği gibi kulakta çınlama da yapabilir. Şayet bunlara bağlı değil ise hekim araştırmasını yapar.

Öncelikle kulak burun ve boğazda ayrıntılı muayene yapılmalıdır, kulak çınlamasını araştırmak için işitme testleri yapılmalıdır yanı sıra kan ve görüntüleme tetkikleri gerekli olacaktır. Çınlama haricinde herhangi hastalığınızın olup olmadığı araştırılacaktır. Sizlerden alınacak ayrıntılı bilgiler ve yapılacak tektikler sonucunda çınlama ile ilgili önemli bilgiler edinilecektir.

Son 1 yılda gelişen teknoloji ve tedavi yöntemi ile çınlamanın sebebini bulmak kolaylaştırılmıştır ve çınlamaya yönelik tedavi yapılmaktadır.

Kulak neden çınlar?

Kulak çınlamasının pek çok sebebi olmasına rağmen en çok görülen aşağıdaki sebeplerdir;

  • stres,
  • yoğun tempo,
  • iç kulak bölgesinde hücrelerin hasarı,
  • sesin beyine taşınmasına sağlayan sinirlerde olan sorunlar,
  • psikolojik sebepler ve depresyonlardır.

Kulak çınlaması beyin içerisinde elektiriksel aktivite bozuklukları, kadınlarda hormoal değişikliklerde ve troid bezinin anormallikleri görülmektedir. Bazen yaşa bağlı işitme kayıpları olabilmektedir. İlaçlara bağlı olarak kulak çınlaması da görülmektedir. 200’den fazla ilacın kulak çınlamasına sebep olduğu bilinmektedir. En çok askerlerde ve polislerde görülen çınlama, gürültülü ortamlarda çalışanlarda gözükmektedir. Hafıza ve konstrasyon ile ilgili sorunlar kulak çınlamasına sebep olur. Burun tıkanıkları, kulak kemiklerinin kireçlenmeleri, kulak kirleri, kulaktaki intihablar ve sinüzitler çınlamaya sebep olabilir. Kalp damar hastalıkları da kulak çınlamasına neden olabilir.

Kulak çınlamasına aşağıda yer alan belirtilerden birkaçı, hatta biri bile eşlik ediyorsa, zaman kaybetmeden bir hekime başvurun. 
1. Çınlamanın dirençli ve ilerleyici olması,
2. Baş ağrısı,
3. Bulantı ve kusma,
4. Baş dönmesi,
5. İşitme azlığı
6. Denge bozukluğu
7. Yüz felci gibi şikayetlerin de eklenmesi halinde mutlaka beyin cerrahi tarafınca da değerlendirilmesi gerekiyor.

Kulak çınlaması nasıl tedavi edilir?

Kulak çınlamasının genelde sebebi bulunamamaktadır. Kulak çınlamasının sebebini bulduysa cerrahi ya da radyoterapi uygulamaları ile tedavi edilmektedir. Çınlamanın sebebi bulunduysa, örneğin işitmeye bağlı sinirde tümör bulduysak radyoterapi uygulamaları düşünebilir. Dış kulak yolunda bir kir var ise çıkartılır. Orta kulakta sorun var ise ameliyatsal ya da tıbbi tedavi yöntemleri ile düzeltmeye çalışma tedavinin temelini oluşturmaktadır.

İlgili>>  Kulak İltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak çınlamasının cerrahi ve tıbbi yöntemleri vardır.  Hemen çok büyük bölümünün sebebini bulunamamaktadır. O zaman tedavide kullanılan yöntemler daha hissi ve genel tedavi olabilmektedir.

Öte taraftan kulak çınlamasının sebebi olarak tansiyon yükselmesini görülüyorsa elbette onun tedavisi yapılmalıdır. Kolestrol yükselmesi var ise onların tedavisi yapılmaktadır. Kan eksiklerinde, B12 eksikliği var ise bunlar tedavi edilmelidir. Yapılan incelemeler içerisinde dahiliye ve genel tıp disiplini içerisinde eksik olan tespit olan bir mineral, vitamin var ise yerine konması, fazla olan şeker, kolestrol gibi unsurların düşürülmesini sağlanmaktadır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç