Kulak çınlaması nedir?


Ali Ahmet ŞirinKBB Uzmanı Dr. Ali Ahmet Şirin, Kulak çınlamasını ve kulağın neden çınladığına dair bilgiler verdi.

Kulak çınlaması sadece kişi tarafından kulak bölgesinde ve kafa içerisinde hissedilen seslerdir ve bu sesler başkalarınca duyulmaz. Bu sesler kişi tarafından zil sesi makina gürültüsü, uğuldama, böcek sesi gibi tarzlarda tanımlanabilir. Bu sesin karakteri yumuşak ya da düşük perdeli olabilir bir ya da iki kulakta olabilmektedir.

Kulak neden çınlar?

Kulak çınlamasının pek çok sebebi olmasına rağmen en çok görülen sebeplerden bir tanesi stres, yoğun tempo, iç kulak bölgesinde hücrelerin hasarı, sesin beyine taşınmasına sağlayan sinirlerde olan sorunlar, psikolojik sebepler ve depresyonlardır.

Beyin içerisinde elektirikse aktivite bozuklukları, kadınlarda hormonsal değişikliklerde ve troid bezinin anormallikleri görülmektedir. Bazen yaşa bağlı işitme kayıpları olabilmektedir. İlaçlara bağlı olarak kulak çınlaması da görülmektedir. 200’den fazla ilacın kulak çınlamasını bilmekteyiz. En çok askerlerde ve polislerde görülen çınlama, gürültülü ortamlarda gelişen çınlama görülebilir. Hafıza ve konstrasyon ile ilgili sorunlar kulak çınlamasına sebep olur. Burun tıkanıkları, kulak kemiklerinin kireçlenmeleri, kulak kirleri, kulaktaki intihaplar ve sinüzitler çınlamaya sebep olabilir. Kalp damar hastalıkları da kulak çınlamasına neden olabilir.

Kulak çınlamasının sebepleri nasıl anlaşılır?

İlk önce kişi muayeneye gitmelidir, bazen kulağı tıkayan kulak kiri işitme kaybına neden olabileceği gibi kulakta çınlama da yapabilir. Şayet bunlara bağlı değil ise hekim araştırmasını yapar.

Öncelikle kulak burun ve boğazda ayrıntılı muayene yapılmalıdır, kuak çınlamasını araştırmak için işitme testleri yapılmalıdır yanı sıra kan ve görüntüleme tetkikleri gerekli olacaktır. Çınlama haricinde herhangi hastalığınızın olup olmadığı araştırılacaktır. Sizlerden alınacak ayrıntılı bilgiler ve yapılacak tektikler sonucunda çınlama ile ilgili önemli bilgiler edinilecektir.

Son 1 yılda gelişen teknoloji ve tedavi yöntemi ile çınlamanın sebebini bulmak kolaylaştırılmıştır ve çınlamaya yönelik tedavi yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in