Kulak çınlaması nasıl tedavi edilir?


 

haluk özkarataşKulak burun Boğaz hastalıkları uzmanı, Prof. Dr. Haluk Özkarakaş, kulak çınlaması tedavisi hakkında bilgi verdi.

Kulak çınlamasının öncelikle nedenini bulmamız lazım. Kulak burun uzmanı olarak ana sorunlarımızdan bir tanesi kulak çınlamasının çoğunlukla sebebini bulamıyor olmamızdır. Belki önümüzdeki yıllarda bir çoğunun sebebini bulacağız.

Kulak çınlamasının sebebini bulduysak cerrahi ya da radyoterapi uygulamaları ile tedavi ediyoruz. Sebebini bulmuşsak, örneğin işitmeye bağlı sinirde tümör bulduysak radyoterapi uygulamaları düşünebilir. Dış kulak yolunda bir kir var ise bunu çıkarmak. Orta kulakta sorun var ise bunu ameliyatsal ya da tıbbi tedavi yöntemleri ile düzeltmeye çalışmak çınlamanın tedavisini oluşturabilir.

Kulak çınlamasının cerrahi ve tıbbi yöntemleri var. Ama kulak çınlamasının bu sebebini bulduysak olan kısımlar. Hemen çok büyük bölümünün sebebini bulamamaktayız. Tabi ki içeride önemli bir moleküler durum olmaktadır. Günümüz teknolojisinde bunu bulamıyoruz. O zaman tedavide kullanılan yöntemler daha hissi ve genel tedavi olabiliyor.

Öte taraftan kulak çınlamasının sebebi olarak tansiyon yükselmesini görüyorsak elbette onun tedavisi yapılmalıdır. Kolestrol yükselmesi var ise onların tedavisi yapılmalıdır. Kan eksiklerinde, B12 eksikliği var ise bunlar tedavi edilmelidir. Yaptığımız incelemeler içerisinde dahiliye ve genel tıp disiplini içerisinde eksik olan tespit olan bir mineral, vitamin var ise yerine konması, fazla olan şeker, kolestrol gibi unsurların düşürülmesini sağlıyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in