Kuantum fiziği Nedir? Hangi Konuları İçerir?


 

Kuantum fiziği küçük boyuttaki nesnelerin fiziğidir. Yani atom ve atom altı boyuttadır ve buna mikro dünya deniliyor. Biz makro dünyada yaşıyoruz, büyük boyutlarda yaşıyoruz. Boyutlar küçüldükçe başka fizik kuvvetleri daha etkin olmaya başlıyor. Bunun en iyi örneği; içi su dolayı bir kovayı ters çevirirsek bütün su dökülür ama kovanın dibinde bir iki damla su kalır. Çekim yasaları aynı olmasına rağmen kovanın dibindeki damlalar kütle çekimi ile moleküler arası kuvvetleri yenemiyor. Ama büyük su kütlesi yer düşüyor. Sadece bir iki damla kalıyor, çünkü boyutlar küçüldükçe diğer fizik kuvvetleri daha etkin olmaya başlıyor.

Kuantum atom ve atom altı fiziğin kuramıdır

Evrende 4 temel fizik kuvveti var. Yani 4 temel etkileşimi var. Birincisi kütle çekimi, bizi sandalyelerimize bağlayan kuvvet. Diğeri ışık yani elektromanyetik kuvvet. Diğer ikisi de nükleer zayıf ve yayın kuvvetler. Yani atom çekirdeği ile ilgili kuvvetler. Birine zayıf diğerine yayın kuvvet deniliyor. Boyutlar küçüldükçe diğer kuvvetler daha etkin olmaya başlıyor. Yer çekimi kuvveti çok zayıf bir kuvvettir, diğer kuvvetlere oranla on üzeri 40 kadar daha zayıf ama hayatımızda en çok etkin olan kuvvette o, çünkü biz çok fazla sayıda atomdan meydana geliyoruz dünyada öyle çünkü dünya ile aramızda kütle çekim kuvveti var.

Elektromanyetik kuvvet hem çekiyor, hem itiyor. Lise fiziğinden hatırlarsanız karşı yüklü güçler birbirini çeker ama artı artık birbirine iter. Artık ve eksi yükler var vücudumuzda evren ve dünyada onlar birbirine yok ediyor. Ama kütle çekim her zaman çekiyor, o yüzden zayıf bile olsa bizim hayatımızda en çok yer eden kuvvet kütle çekim. Atom boyutlarına indiğimiz zaman kütle çekimin bir etkisi kalmıyor ve atomlar arası kuvvetler etkili olmaya başlıyor.

Kuantum fizik, atom ve atom altı boyutlardaki fiziğin kuramıdır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç