Kozmik odada ne oldu?


hıfzı çubukluEski Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu kozmik odada ne olduğunu açıkladı.

Kozmik odayı arama sırasında hiç gitmedim benim böyle bir görevim yok. Benim görevim Genelkurmay başkanına hukuki ve adli konularda danışmanlık etmek ve yönlendirmek. Arama kararları sadece bununla bağlı değil geçmişe baktığımızda başka soruşturmalarda var. Bizim aradığımız husus bütün yapılan işler hukuka uygun olsun biz bunu sağlamaya çalışıyoruz.

19 aralık 2009 tarihinde ihbar yapılmış ama biz o dönemde yapılan bütün ihbarları geçmişteki tecrübelerimizle hepsinin büyük çoğunluğunun sahte ve amaca yönelik kurgulanmış ihbarlar olduğunu biliyoruz. Ama bu olayda, netice itibariyle Cumhuriyet Savcısı’nın  el koyduğu bir olay var onun da gizli kalmaması gerekiyor.

19 aralık 2009 da bir Albay ve Binbaşı Çukurambar bölgesinde, (şimdi neden yapıldığı daha net anlaşılan bir olaydır). Buradaki tek amaç silahlı kuvvetlerin suç işlediği farz edilen bir kişi için bir bölümüne girmektir buradaki amaç budur. Ama arama için bir hafta beklenmesi manidardır. Bana göre oraya girmek için acaba nöbetçi hakimi mi beklediler, Bu konu çok önemli bence. Çünkü yapılan bu soruşturma neticesinde hem balyoz hem ergenekon tutuklama olaylarında düğmeye basıldığı tarihler bu nöbetçileri de kapsayacak şekilde ayarlanıyor.

Devlet sırrı olarak nitelendirdiğimiz konuda yasal bir durum yok. 2004 ceza muhakemesi kanununa göre bu belgelere el konulması yasaktı. 2004 tarihinde sonra ceza muhakemesi kanunun 47 ve 125. bununla ilgili hükümler getirildi. 47. maddede devlet sırrı burada; Açıklanması devletin dış ilişkilere zarar verecek, anayasaya zarar verecek ve açıklanması milli birliğe zarar verirse buralar girmeye izin verilmiyor. Kozmik odaya ancak kovuşturma aşamasında ilgili mahkeme tarafından belgelerin incelemesi ile girilebilecekti. Yani Soruşturma aşamasında mahkemeden hiç bir görevli giremez. Savcılar seferberlik tektik kurumunda arama için geldiklerinde askeri personel nezaretinde aramaları yapmışlardır, belgelerin kopyalarını almışlardır.

İlgili>>  Tsk Yasa Tasarısına Karşı Mı Çıkıyor

İddia edilen kozmik büroya girmek istediklerinde bunun yasal olmadığı kendilerine bizim tarafımızdan söylenmiştir. Biz savcıya söylediğimiz zaman aynı günün gecesi bir de 11. ağır ceza kararı ile nöbetçi hakim kararı ile hakim girmek için geldi. Aramanın ancak kovuşturma aşamasında olduğunu söyledik hakim mühürledi ve girmedi, bu olay 26 aralıkta olmuştur.

Elimizdeki tasarıda şöyle bir gerekçe var; Bu bölgelere ancak kovuşturma amacı ile girilebilir ve ilgili bakan izni gereklidir diyor. Burada Genelkurmay başbakanın bağlı olduğu kişi başbakandır. 26 aralık 2009 tarihinde Genelkurmay Başkanı, Kuvvet komutanı ile Başbakan’a görüşmeye gittiler. Görüşmeden döndükten sonra girilmesi gerektiği konusunda emir verdi ve bundan sonra araştırma başladı. Başbakan emir verdi diyemem çünkü yanlarında değildim. Görüşmeden sonra Genelkurmay Başkanın açıklaması şöyle oldu; yapılan bilgilendirmeler ve görüşmeler neticesinde, nöbetçi hakimin aramadaki ısrarının sürmesi ile yeni bir mahkeme kararı alınması ile silahlı kuvvetlerin çekinecek ve saklayacak hiçbir şeyi olmadığını göstermek, art niyetli kişi ve grupların özellikle bilinen bazı medya kuruluşlarının, bazı belgeler kaçırılıyor tarzı hezeyanlarına fırsat vermemek maksadıyla, hakimin inceleme yapmasına karşı çıkılmamıştır, İlker Başbuğ’un o zaman ki açıklamasıdır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç