Kozmik Odada El Konulan Belgelere Ne Oldu?


Adnan TanrıverdiKozmik oda olayına takipsizlik kararı verildi, şu anda nasıl bir süreçten geçiyoruz, ASSAM Derneği Başkanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi yorumladı.

Askeri birlikte çok gizli evrakların muhafaza edildiği, korumalı şifre ile girilebilen bir bölümdür kozmik oda. Özel harp dairesinde olduğu gibi nizami kuvvetlerin birimlerinde bu tür gizli evrakların muhafaza edildiği odalar, kasalar vardır.

Devlet gizliliği niteliği olan belgeler ancak mahkeme kararı ile incelenebilir. Devlet sırrı mahkemeye karşı veremeyiz demeye yasal olarak hiçbir kurumun gücü yok. Dolayısıyla devlet sırrı olsa bile mahkeme buna bakabilir, savcılar bakamaz. Belgelerde yer alan ve sadece ilgili suçu açıklığa kavuşturmak istenen bilgiler mahkeme başkanı tarafından bakılır yani mahkemedeki kalem bunu inceleyemez. Kozmik odaya evvela girmek istendiği zaman hakim olmadan buraya girilemez ve sonra mahkeme kararı olmuş ve hakim 26 aralıktan itibaren kozmik odaya girmiş.

Hukukçular diyorlar ki, eğer savcının inceleme yetkisi olmayan devlet sırrı niteliğindeki belgeler incelenmeden kovuşturmaya yer olmadı kararı verilmişse eksik bir karardır diyor. Bu belgelerin incelenmesi lazım, bu belgeleri hakim inceleyebilir. Bunu iddianame hazırlanmadı ve kovuşturmaya yer olmadığı için incelenmedi. Halbuki adli emanette bulunan harrddiskteki bilgiler ilgili hakim tarafından incelenip karar verilmesi gerekirdi, böyle bir noksanlık var.

İlgili>>  Tsk'ya Haksızlık Ediliyor

Savcı kendi inceleme yetkisi olmayan harddiskin çıktılarını almış ve bilirkişiye iade etmiş ama yasal olarak böyle bir yetkisi yok aslında. Savcı savunmasında diyor ki; o zaman paralel yoktu ve bilirkişiye güvendik diyor. Ama o savcının kendisi bakamaz ve bilirkişiye o belgeleri verme yetkisi yoktur, ancak hakim inceleyebilirdi.

Paralelin içinde paralel çıktı, Tsk’nın içinde darbeci bir damar var. Kozmik oda olayında paralel yapının eli olabilir. Bir kısım davanın delilleri paralel yapının elemanları tarafından temin edilen belgeler olabilir. 2009 aralık ayında İsrail’in Filistin’i bombalamasının ardından cemaat ile iktidarın arası açıldı. Darbelere karşı yönlendirilen cemaat hükümeti devirmek için iş birliği yapmış olabilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç