Kötü Huylu Beyin Tümörünün Özellikleri Nelerdir?


 

Kötü huylu beyin tümörleri genellikle beynin glia tabakasından köken alan yaygın olarak beyni saldırı şeklinde yayılan ve belirli bir sınırı olmayan, zarla çevrili olmayan habis kitlelerdir.

Kötü huylu tümörler kendi içerisinde iki gruba ayrılabilir, beynin kendi kötü tümörleri diğeri de vücudun başka yerlerinden beyne atlamış olan tümörler. Örneğin erkeklerde akciğer ve prostat kanserleri bayanlarda meme kanserleri son evrelerde beyne atlayarak kendini gösterebiliyorlar. Beynin kötü huylu tümörleri en önemli bulgulardan bir tanesi çok şiddetli baş ağrısı beraberinde kusmalar, etkilediği bölgeye göre aniden ortaya çıkan kol ve bacakta güç kayıpları, konuşma bozuklukları görülebilir.

Şiddetli baş ağrısı var ise ileri tetkik şart


İleri evrelerde şuur bulanıklığı ve bozukluğu, uzun süreli koma şeklinde kendini gösterebiliyor. Beyinin kendi kötü huylu tümörlerinde evre çok önemlidir. Erken evrede yakalanırsa iyi sonuç alınabilir. İlerlemiş kötü evrede ameliyat edilse dahi hastanın yaşam süresini etkilenmese bile kalitesi artmış oluyor, erken yakalamak çok önemli.

İlgili>>  Çocuklarda Beyin Tümörü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çok şiddetli baş ağrısı ile kendini gösteren durumlarda mutlaka ileri tetkik şart. Ne kadar erken teşhis olursa o kadar iyi sonuç elde edilebilir. Başka yerden beyine atlamış olan tümörlerde bile bazen ameliyat edilebiliyor, tümör tek ve büyük ise beyini ciddi anlamda itiyorsa hasta rahatlama ameliyatı yapılıyor, kitle çıkartılıyor ve beyin rahatlıyor aynı zamanda yaşam kalitesi artıyor.

Erken tanı çok önemlidir, mutlaka cerrahi uygulanmaktadır, beyin tümörleri kötü olsa da cerrahi uygulanmaktadır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç