Konut Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


 

Bazen maketten daire alıyoruz ama sonra o daireye kavuşamayabilir. Oturmak içi aldığımız yer iş yeri olarak geçiyor olabilir. Bunların önüne geçmek için neler yapmalıyız? Konut sahibi olmaya karar verdikten sonra nelere dikkat etmemiz lazım?

Halkımızın dilinde bir söz vardır dünyada mekan ahirette iman ev almak o kadar önemlidir ki insan hayatında evi alırken adeta insanların gözleri kör oluyor ve pek çok şeye dikkat etmeyiz bugün on binlerce tüketici mahkemelerine baş vuruyor ve hakkını arıyor çünkü ev almak isterken dert almış durumdalar.

Ev alırken konut mülkiyeti ancak tapu kaydı ile el değiştirir. Emlakçının imzaladığı kağıt hiç bir şey ifade etmez. Ya da inşaat şirketinin imzaldığı kağıt hiç bir işe yaramaz.

Bina tamamlanmadan da tapu alabilirsiniz

Mutlu tüketici olmak için konut alırken kesinlikle bir anda karar vermeyin mukayese yapın ve kapora vermeden önce bir gün önceden sözleşmeyi alın okuyun bu sözleşme ile de konut almayın konut alacaksanız satıcı firma ile tapuya gidin paranız ya da çekiniz yanınızda olsun. Tapuda satın alacağınız konutun cinsi yani topraktan yada maketten de olabilir ama belediyeden imar izni çıktı ise mutlaka tapuya da kaydedilmiştir orada bu durum belirtilmiştir. Tapu müdürlüğünde size filan belediyeden filan sayılı filan tarihli karar ile inşaat izni alınmış şu kadar katlı binanın şu katında şu numaralı şu kadar kullanım alanlı daire diye bildiriliyor ise tapuda imzanızı atar ve o konutun sahibi olursunuz. Bina tamamlanmasa da siz o arsa da pay sahibi olursunuz.

İlgili>>  Ev satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Mütahit bitirmeden çekti gitti ve paranın tamamını vermiş oldunuz bankada tahsilleri sizden tahsil ediliyorsa bu noktada banka kredisi kullanacak ise tüketici bunun karşılığında tamamlama sigortası ile tüketici kendini güvenceye alsın.

Kanuna göre; maketten yani topraktan kampanya ile konut satacak firmalar mutlaka gümrük ticaret bakanlığının ve tüketicinin korunması için önlem almalıdır. O haldeç tüketici mütahhit firmaya sizin bakanlık izninizi görebilir miyim diyebilir ve ondan sonra para verebilirsiniz. Sözleşmeyi de bir gün boyunca inceleyin gerekirse avukata sorun.

Kaporaya ve bonoya dikkat

Emlakçılar kapora alıyorlar ve kartın arkasına yazıyorlar buna çok dikkat edilmesi lazım. Tüketiciler bu konuda çok sıkıntı yaşıyorlar. Peşinatın dışında bono imzalatıyorlar ve sonra üçüncü şahıslar avukat kanalı ile tüketiciden tahsil ediyorlar. Kanuna göre önceden para toplanarak bono alan firmalar bu bonolar nama yazılı olmlalı ve emre havalesine bölümü çizilmeli ki mütahhit onu ciro edemesin. Mütahhit işini eksik yaptığında ödemiyoruz bonoyu deriz ve mahkemeye gittiğimizde işini eksik yaptı deriz ve hakkımızı savunabilir.

Tüketiciler deprem raporuna da bakmalı daha sonra kentsel dönüşüm gibi şeyler ile yeni alınan konutlar yıkılabiliyor.

Aldığınz konut beş yıl garantilidir. Eğer ev ayıplı ise mütahhite yazılı olarak ilk otuz gün içerisinde verin. Mümkünse noterden yapın bu gibi uygulamaları. Daha sonra da tüketici mahkemesine verin. İlk otuz günde ayıp varsa o konutu almaktan cayabilir ya da ayıpların ücretsiz olarak giderilmesini talep edebiliyoruz.

Kaynak: Ankara nakliyat

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç