Konuşma bozuklukları ve Tedavi yöntemleri Kekemelik ve tedavisi


Konuşma bir nimettir, konuşma insanlar için bir araç ve konuşmanın akıcı güzel ve düzenli ve anlaşılabilir olması da çok önemli. Kekemelik konusu hastalık değil yanlış konuşma hastalığıdır. Türkiye’de yüzde 3 oranında olan yüzde 80 erkeklerde yüzde 20 bayanlar da 3-7 yaş arasında yüzde 80 korkudan kaynaklanan yanlış konuşma alışkanlığıdır.

Kekemelik tedavi edilebilir mi

Kekemeliğin tedavisi ilaç ile mümkün değildir, terapide yüz 100 mümkündür.

Konuşma sorunu yaşayan kişiler şarkı ve türküde takılmazlar. Çünkü şarkı ve türkü melodiktir. Melodik olduğu için nefes alınmadığı için şarkı söylerler. Kekemelik tutukluk, hızlı konuşma, harf yutma gibi değişik türevleri vardır. Süreç itibari ile tedavisi terapi il mümkündür.

Hangi yaş olursa olsun kekemelik tedavi edilebilir, okuma yazma tedavi için önemli değildir, doğru nefes alındıktan sonra ve kişi konuşmadan önce dikkat mekanizmasını kullansın tedavi sonucunda akıcı ve düzenli konuşabilmektedir.

Kekemelik tek neden ile oluşmaz. yapısal bozukluklar, çevresel etmenler, psikolojik bozukluklar ve genler ile oluşabilir. Kekemeliğin tam olarak nedeni bilinmemektedir. Kekemelik yaygın olarak, erken yaşlarda ortaya çıkar. 2-6 yaş arası sıklıkla görülürken, okul çağlarında ve nadiren yetişkinlerde görülür.

Konuşma bozukluğu neden olduğu ile ilgili bir değerlendirme yapılır. Yapılan değerlendirme sonucunda ortaya çıkan sonuçlar ile beraber bir terapi programı ile oluşturulur, bu terapi programı kişinin ihtiyacına göre gerekli zaman ve sıklıklar ile uygulanır ve gerekli eğitimler ile konuşma problemi giderilmeye çalışılır.

Kekemeliğin nedenleri nelerdir?

Kekemeliğin nedenlerine ilişkin pek çok teori ve araştırma vardır. Fakat bu araştırma sonuçları birbirleri ile çoğu zaman tutarlılık göstermemektedir. Bu sonuçlara baktığımızda kekemelikte dil bilgisel faktörlerin, psikolojik faktörlerin ve bunun gibi faktörlerin olduğu bilinmektedir.

Tutarlılık yoktur ve bir uzlaşı yoktur. Emin olunan iki mesele vardır. Birinci kekeme olan bireylerin kekeme olmayan bireylere göre beyinin anatomisin ve fizyolojisinde bazı farklılıklara sahip olmasıdır. Aynı zamanda kekemelikte ciddi bir kalıtımsal faktör söz konusudur. Bu faktör çok basit sade babadan oğula direk geçen bir durum değildir daha karmaşık şekilde yeni nesillere aktarılmaktadır.

Kekemelik terapileri nasıl yapılır?

Kekemelik terapisinde pek çok yaklaşım olmasına rağmen başlıca bilimsel temelli ya da kanıt temelli iki tane yaklaşım vardır. Birinci akıcılık biçimlendirme terapileri. İkincisi ise kekemelik değiştirme yaklaşımıdır.

Akıcılık biçimlendirme terapilerinde solumun, hız dili konuşmanın mekaniğini değiştirmek söz konusudur ve hedef tamamiyle akıcı olan konuşmayı sağlayabilmektir. Bu yaklaşımda kekemelik tamamen yok edilmez.

Kekemelik değiştirme yaklaşımında hedef sıfır akıcılık değildir kişinin rahat takılmasını sağlamaktır ve kekeleme anları ile baş etmesini sağlamaktır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in