Komisyon 4 eski bakanı Yüce Divan’a göndermedi


17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamında AK Parti’li 4 eski bakan Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu’nda yapılan oylama sonucu 4 bakanın Yüce Divan’a gönderilmesine gerek görülmedi.

Oylama 5’e karşı 9 oyla red edilirken, komisyonun raporunu 9 Ocak’a kadar Meclis başkanlığına sunacağı söylenildi.

Komisyon Başkanı Hakkı Köylü yaptığı açıklamada, “Herkes her isim tek tek tartışıldı. Oylamalar açık yapıldı. Genel kuruldaki oylama gizli yapılacak” dedi.

Neyle suçlanıyorlar?

Egemen Bağış: Zarrab’ın otel kiralama girişimi, yakınlarına vize alınmasına aracılık etmek. Zarrab’ın hakkında medyada çıkacak haberlerin önüne geçmeye çalışmak.

Muammer Güler: Zarrab’ın araçlarının trafikte emniyet şeridini kullanmasına izin vermek ve koruma polisi vermek. Zarrab’ın yakınlarını kanunsuz bir şekilde Türk vatandaşlığı geçirmek. Zarrab hakkında istihbarat çalışması yapılıp yapılmadığını araştırmak için talimat vermek. Zarrab hakkında medyada çıkacak haberlerin önüne geçmek.

Erdoğan Bayraktar: Bazı menfaatler karşılığında kanunsuz imtiyazlar vermek. Kanunsuz yapılan imar projelerine göz yummak ve kanunsuz imarların denetimten sorunsuz geçmesini sağlamak. Bakanlıktan iş alan şirkelerin yakınlarının ortağa olduğu kişilere vermek için aracılık yapmak.

Zafer Çağlayan: Zarrab’dan sağlanan maddi değeri tespit edilemeyen altınları menfaat karşılığında Zarrab’ın İran’a altın ihracatı yapması işlerinde imtiyaz sağlamak ve göz yummak. Gana’dan kaçak yollarla yurda sokulmak istendiği iddia edilen 1.5 ton altınla ilgili adli ve idari soruşturmaları engelleyerek altınların Dubai’ye çıkışını sağlamak.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in