Koltuk altı kalp ameliyatı


kalp

 Mahmut AkyıldızKalp – Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Akyıldız, koltuk altı ameliyatı ile ilgili bilgi verdi.

Kalp hastalıkları geniş bir perspektif ile ilgilidir ama biz damar ile ilgileniyoruz. Damarlarda bir takım değişiklikler meydana geliyor ve zamanla yıpranıyor. Erkeklerde 45 bayanlarda ise 50 yaşları arasında yavaş yavaş ağrımaya başlıyor. Günümüzde teknoloji ile birlikte yaşam konforu arttıkça kalp ile ilgili problemler de artmaya başlıyor. Dünyada gelişmiş ülkelerde ölümlerin yüzde 50 den fazlası damar ile ilgili.

Koltuk altı kalp ameliyatının faydaları

Yeni bir teknik bay-pass ameliyatını otuz santim keserek yapıyoruz. Yaptıktan sonra ise zaman içerisinde orada çirkin bir gözüktü oluyor ve hasta uzun süre sırt üstü yatmak zorunda kalıyor. Hasta yaklaşık olarak iki ay sosyal yaşamın dışında kalıyor. Buradan hareketle kapak ameliyatla yeni bir ameliyat şekli olan koltuk altı kalp ameliyatı yapıyoruz. Bu yeni sistemi Japon Bilim adamları bundan 50 yıl önce koltuk altından kapatıyor bizde estetik olsun diye bayanlarda meme altından yapıyorduk şu anda ise tamamen dikey durumda altı santim bir yeri keserek yapıyor.

Hasta ameliyat yarasını aynanın karşısına geçmeden göremiyor, kanama miktarı az oluyor ve en önemli şeyler sırt üstü yatmak diye bir kural yok. Hatta arabanızı kullanarak gidebilirsiniz.

Diğer kalp ameliyatın ise yüzmeye gidemezsin, ani hareketler yapamazsın diye kurallar var ama koltuk altında kalp ameliyatında kısa sürede istediğini hareketi yapabilirsiniz.

Özellikle kilolu insanlarda yağ tabaka olduğu için kemiğin kaynama zamanı çok uzuyor ama koltuk altı ameliyatlarda bu sorun ortadan kalkıyor.

Sağlıklı ve uzun yaşamak için şu beş şarta uymanız lazım; kilo düşük, kolestorol düşük, tansiyon düşün, nabız düşük olacak.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç