Kolon Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?


kolon kanseri

 

Kolon kanserleri bezen septomatik olduğu gibi bazende hiçbir şikayet vermezler. Kolonda tümörü bulunduğu yere göre şikayetler değişiklik gösterir.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanserinin en çok görülen belirtisi kanamadır. Bir kanama olduğunda en başta hemeroit veya politlerden şüphelenmeliyiz, kolon kanseri yani kalın bağırsak kanserleri daha sonra bakılması daha uygundur.

Sıklıkla hastanın genel testlerinde kansızlık görüldüğünde büyük abdestte göz ile görülmeyen gizli kana dikkat edilmelidir.

Büyük abdest yapma alışkanlıklarında bozukluk, büyük abdestin çapında ya da çıkış tarzında bozukluk, kilo kaybı, halsizlik gibi nedenler kolon kanserinin belirtileridir.

Kalın bağırsağı sağ tarafı geniş olduğu için burada tümör var ise burada gizli ya da aşikar kanama meydana gelir. Son kolon nispeten daha dar bu yüzden son kolonda bir sorun olduğu zaman ilerleyen vakalarda tıkanmaya bağlı olarak büyük abdestin şeklinde değişiklik ya da daha sık tuvalete gitme şeklinde değişiklikler olabilir.

Kolon kanserleri bazen septomik olacağı gibi bazen de şikayet vermezler. Kalın bağırsağın sağ tarafı geniş olduğu için problem olduğu zaman kanama ile farkına varılabilir. Sol kolon nispeten daha dar, sol kolonda sorun var ise tıkanmaya bağlı olarak büyük abdestin şeklinde değişiklik ya da daha sık tuvalete gitme gibi şikayetler olabilir.

Kanama en önemli belirtilerden biridir ve dışkı ile dışkılamadan önce ya da sonra olan kanamalar önemlidir. Bunlar hemoroit ile karıştıkları için önem kazanır o yüzden ciddiyet ile ele alınması gerekir.

Dışkılama düzeninde değişiklik, normal bir düzen kişide zaman içerisinde birbirini izleyen kabızlık ve ishal periyotları belirti olabilir.

Dışkılama şeklindeki değişiklikte önemli bir belirtidir. Hastanın tuvalete çıktığı zaman tuvaletten kalktıktan sonra tekrar aynı hissi duyarak tekrar tuvalete gitmesi ama yinede dışkısını yapamaması bir belirtidir.

Kilo kaybı tüm kanser döneminde olduğu gibi, karında şişlik, aşırı gazda kolon kanserinin belirtileri olabilir.

Kolon kanseri ameliyatı nasıl yapılır

Kolon kanseri ameliyatları iki türlü yapılıyor, açık veya kapalı ameliyat. Her iki yöntemde de tümör çıkarıldıktan sonra iki bağırsak ucu birbirine dikiliyor. Tümör kolonun en son kısımında ise makata yakın olursa bu bölgenin beslenmesi zor olduğu için iki ucu birbirine dikildiğinde beslenmeye sağlanmak adına geçici bölge açılabiliyor.

Hasta acil olarak gelmişse, bağırsak temizliği yapılmamışsa ameliyatta anastomoz riskli olacağı için kolostomi açıp tümör çıkarılmakta daha sonra ikinci bir ameliyatta kolostomi kapatılmaktadır. Tümör büyük abdesti tutmamızı sağlayacak kasları tutmuş ise o durumu kalıcı kolostomi yapılıyor.

Hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün mü?

Kolon tümörlerinden tamamen kurtulma şansı vardır. Erken tanı çok önemlidir. İleri vakalarda da başka yerlere yayıldıysa sonuna kadar kolon kanseri ile mücadele etmek gerekiyor. Karaciğere yayılsa dahi tedavi oluyor.

İkinci bir nüks olsa dahi sonuna kadar mücadele etmek gerekiyor. Evre 1 evre 2 tümörlerde uygun tedavileri yapılırsa kolon kanserinden tamamen kurtulabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in