Kola Kısırlığa Yol Açıyor


Hakan ÇoksüerKadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, kolanın kısırlığa neden olduğunu söyledi.

Kola tüketimi erkeklerde kısırlığa neden olmaktadır. Kola tüketimi hayatımızın birçok alanında yol almaktadır. Gençlerden tutun yaşlı insanlara kadar çok fazla kola tüketimi olduğunu görüyoruz.

Kola tüketimine bağlı olarak içeriğindeki katkı maddelerinden dolayı sağlığımızı ciddi anlamda olumsuzluklara neden olduğun görmekteyiz. İçerisindeki katkı maddelerinden dolayı kolestrole, diş, böbrek, astım hastalıklarına kadar çok ciddi anlamda sıkıntılar yapabilmektedir. Son yıllarda yapılan bir çalışmada ise daha önce vurgulanmamış olan erkeklerde üreme fonksiyonlarını da olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir.

İlgili>>  Coca Cola Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Danimarka’da 2.500 kişi üzerinde yapılan çalışmalarda erkeklerde sperm sayısın, hareketinde önemli olumsuzluklar olduğu gösterilmiştir. Buna bağlı olarak erkeklerin sperm sayısının azalmasına bağlı olarak üreme fonksiyonlarının da olumsuz etkilendiği gözlemlenmiştir.

Kolanın içerisindeki katkı maddelerinden dolayı obezitede olunmaktadır. Kilo artışına bağlı olarak erkeklerde hormanal davranışlara neden olarak sperm sayısının ciddi anlamda etkileyebilmektedir. Kola kalıcı kilo verme olasılığını da azaltmaktadır. Obezite ile ilgili yapılan bir çalışmada erkeklerde ki sperm sayısının ciddi anlamda azaldığı görülmüştür. Erkekler kolayı içmeden önce bir kere düşünmelerini önermekteyiz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç