KOGNİTİF REHABİLİTASYON NEDİR?


 

Yıldız BurkovikÜsküdar Üniversitesi Kognitif Rehabilitasyon Laboratuvarı Sorumlusu Öğretim Görevlisi Yıldız Burkovik, Kognitif Rehabilitasyon hakkında bilgi verdi.

Kognitif Rehabilitasyon Laboratuvarında zihinsel işlevlerin özellikle problemli olan yönleri ile ilgili çalışmalar yapmaktayız, bunlar için rehakom adı verilen rehabilitasyon programlarını kullanmaktayız. Rehabilitasyon programlarının içerisinde özellikle dikkat bölünmesi, mantık ile ilgili çalışmalar, alışveriş becerileri, günü planlamaya yönelik bir çok egzersizler bulunmakta.

Kişilerin hafızalarındaki eksiklikler hatalar, yanlışlıklar var ise onlara yönelik çalışmalarda yapıyoruz. Aynı zamanda kişiler sebat etmeyi başaramadıkları zaman kişilerin sebatkarlıklarını artırmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Kişilerin eğitimlerine göre seviyeler belirlenmektedir ve bu seviyeler belirlendikten sonra süreler de ona göre ayarlanmaktadır. Her bir kişi çok basit seviyeden başladığı zaman sıkıntı yaratabilir. İleri entellektüel kişilerde düzen ayarlandığı zaman kişilerin çalışma seviyeleri daha iyi oluyor.

Hiperaktif olan kişiler çok rahatlıkla bu egzersizleri yapamıyorlar çünkü hemen bırakmak istiyorlar ancak bizler aynı şekilde onların yanında oturarak ve onlara yardımcı oluyoruz ve basit olmasına rağmen zorlanabiliyorlar. Aynı zamanda yaşlılarda da eğitimler verilmektedir. Özellikle hafıza ile ilgili olan etkinlikler hafızaya yönelik sıkıntılar var ise o alana yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Bu egzersizlere çalışmaya başlamadan önce kişilerin hangi alanda bozuklukların olduğu nöropsikolojik testler ile değerlendirilir ve ona göre hangi alanda çalışılması gerektiği seçilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in