Kognitif (bilişsel) davranış terapisi nedir?


 

Aygün Tuçe AtaşKlinik psikolog Aygün Tuçe Ataş, Kognitif (bilişsel) davranış terapisi hakkında bilgi verdi.

Kognitif (bilişsel) davranış terapisi ciddi bir bilimsel alt yapısı olan etkinliği 400’den fazla araştırma ile kanıtlanmış bir psikoterapi yöntemidir. Kognitif modele göre bizim duygularımızı değiştiren şey bizim o olaylara atfettiğimiz anlarlar ve bununla ilgili düşünce biçimlerimizdir.

Bir arkadaşınız size küçük bir hediye aldı, arkadaşım beni seviyor diye düşünüyorsaniz sevinirsiniz. Ancak beni çok önemsemiyor küçük bir hediye almış diye düşünürseniz bu size üzüntü ve hayal kırıklığı yaşatabilir. Bu örnekte olduğu gibi kognitif modelde duygularımızı belirlerken olaylara kattığımız anlamlardır.

Kognitif terapi öncelikle bireyin bulacağı sorunlara odaklanan kanıta dayalı, zaman sınırlı ve hedef odaklı çözüme yönelik odaklanmış bir terapi türüdür. Terapi içerisind sorunların çözümü değil, kişinin yaşam boyu sıkıntılar ile ilgili kullanılacak bilgi ve beceriler ile donanması sağlanır. Bu sorunlar ile nasıl başa çıkacağına dair çeşitli yöntemler öğretilir.

İlgili>>  Bilişsel Psikoloji Nedir?

Pozitif düşünme değildir

Kognitif terapi pozitif düşünme değildir. Kişiye daha gerçekçi daha bütüncül ve işlevsel şekilde düşünmeyi öğretir. Danışana sadece terapist tarafından uygulanan bir şey değildir. İş birliği içerisinde hem danışanın hem terapistin çok aktif olduğu bir süreçtir. Diğer tedavi yöntemlerine göre oldukça kısa sürede sonuçlar alınmaktadır. Bir çok araştırmanın ispatladığı gibi uygulanan bir çok psikolojik bozuklukta diğer tedavi yöntemlerine göre bu psikolojik bozuklukların tekrar etme olasılığı çok daha düşüktür. Kognitif terapinin amacı kısa vadeli rahatlama değildir, kişinin yaşam boyunca iyilik durumunun sürmesini sağlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç