Koalisyonlar Mahvolma Rejimi Değildir


nurşen mazıcıMarmara Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurşen Mazıcı, koalisyon istikrarsızlık mı? sorusunu cevapladı.

Hiç bir parti koalisyon yapacağım demez, derse de kendisi iktidara talip olmadığını göstermiş olur. Ben akademisyen olarak şunu görüyorum, Chp’nin ve Mhp’nin oylarını artıracaklarını görüyorum Chp yüzde 35 Mhp yüzde 20’nin üzerine çıkacağım diyor. Buradan da koalisyon partisi de çıkarsa bu utanılacak bir şey değildir. Davutoğlu bu ülkeyi koalisyonlara bağlayıp mahvedemezsiniz felan diyor. Koalisyonlar mahvolma rejimi değildir. Fransa, İtalya, Avusturya, İngiltere, İsviçre, Almanya’da koalisyon hükümetleri vardır.

Başka ülkeler koalisyona sihirli formül derler ve iyi gider, koalisyonlar daha fazla temsili içerisinde aldıkları için koalisyondan hiç korkmamak gerekir. Partiler aralarında bir protokol yapar, Almanya’da iki zıt kutup koalisyon yapıyor ve o bakımdan ilkelerinizi koyar ve ülkeleri yönetebilirsiniz.

İlgili>>  Seçime ayarlı ittifak mı?

Ak Parti’den önce koalisyon hükümeti vardı ve çok iyi de yönetti. Şu andaki anayasayı koalisyon hükümeti değiştirdi. Ak Parti’nin yaptığı projelerinin çoğu da o koalisyon hükümetinin yaptığı yasalar sayesinde oldu. Yurttaşlar acaba koalisyon gelirse istikrar bozulur mu diye düşünmesinler, koalisyonlar ülkeleri daha fazla temsil yeteneği olacağından kötü bir şey değildir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç