Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


 

 

Kızamık, solunum yolu ile ve hasta ile doğrudan temas sonucu bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğunlukla kış aylarının sonu ile bahar aylarında görülür, 3 – 10 yaşlarında daha sık görülmekle birlikte yetişkinlerde de görülebilmekte ve çocuklara oranla daha ağır seyretmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hastalık, mikrobun vücuda bulaşmasından 10 – 14 gün sonra ortaya çıkar. İlk belirtiler baş ağrısı, ateş, gözlerde kızarıklık, nezle, öksürük ve ışığa karşı duyarlıklık şeklinde görülür. Bu belirtilerden bir kaç gün sonra da ağız içerisinde bulutlar halinde küçük lekeler görülmeye başlar. Bir süre sonra bu lekeler yüz ve boyuna daha sonra kollara, göğüse oradan da bacaklara dağılır. Bu durum 4 – 5 gün devam eder. Daha sonra belirtiler ve lekeler oluştukları sıra ile kaybolmaya başlar.

Tedavi Yöntemleri

Hastalığın tedavisi için; mikrop kapan kişi diğer insanlardan uzak tutulmalı ve hastalığın yayılmasını önleyecek tedbirler alınmalıdır. Kızamık özellikle okul, yuva kreş gibi kalabalık ortamlarda çok hızlı yayılır. Özellikle buralarda salgına karşı daha dikkatli olunmalıdır.

Kızamığın yayılmasını önleme dışında tedavisi için hastanın temizliğine ve beslenmesine dikkat etmek gerekir. Odası güneş görmeli ve temiz olmalı. Sık sık havalandırmalıdır. Bu esnada hastanın üşütmemesine dikkat edilmeli ve beden temizliğine de özen gösterilmelidir. Bunlara dikkat edilmezse zatüre gibi tehlikeli hastalıklara dönüşebilmektedir.

Kızamık hastalığı kızamık aşısının gelişmesi ve yaygınlaşması ile büyük oradanda azalma göstermiştir. Kızamık aşısı kızamıktan korunmak için en etkili yoldur. Günümüzde kızamık aşısı 2 ya da 3 doz olarak uygulanmaktadır. İlk kızamık aşısı bebeklerde 12 aylık iken vurulur. 2. doz 4 – 6 yaş çocuklarda uygulanır. Bazen 12 yaşında 3. doz aşı yapılabilir. Kızamık geçiren kişiler ile kızamık aşısı yaptıranlar, kızamığa karşı bağışıklık kazanırlar ve bir daha kızamık olmazlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç