Kistler Gebelikte Tehlikeli Midir?


polikistik over sendromu

Adet düzensizliğinin sebebi yumurtanın gelişmemesidir. Kadınların yaklaşık yüzde 20’sinde çok fazla sayıda yumurta vardır, bunların yüzde 10’ununda adet düzensizliği ortaya çıkabilir.

Özellikle kilo var ise adet düzensizliği olma olasılığı fazladır. Yumurta olmadan gebelik olmaz. Öncelikle bu hastalar da yumurtada gelişimi sağlanması lazım. Yumurta gelişirse adet düzensizliği ortadan kalkar ve çocuk olma olasılığı yükselir.

Hamileliğinizde var olan 6-7cm’in altında ki kistinizin, genellikle sağlığınız açısından bir zararı yoktur, ancak kistiniz büyüdükçe çevre organlarınıza baskı yaparak, ağrı hissetmenize neden olabilirler. Nadiren dönerek veya patlayarak sizi tehlikeye sokabilir, fakat gene de anne karnındaki bebeğinize bu durum zarar vermez. Kistlerin tanısı çoğu zaman tesadüfen koyulur. Tanının konulmasındaki en önemli aracı ultrasonografik muayenelerdir. Hamileliğinizde bir kistiniz saptandığında, bunun hangi tür bir kist olduğu araştırılmalıdır. Tetkikleriniz sonucunda, fonksiyonel kistleriniz olduğu ortaya çıkarsa, tedavi görmenize gerek yoktur. Sadece kistinizin sürekli gözlenmesi yeterlidir. İyi huylu kistiniz, hamileliğiniz süresince tedavi edilemez, ancak kist yırtılması veya dönmesi gibi sorunlarınız olursa, ameliyatınız gerekebilir.

İlgili>>  Gebelikte İyot Eksikliği

Eğer kilo var ise kilonun verilmesi çok önemlidir. Kilolu bayanlar diyabete daha yatkındırlar. Hayat şekli değiştiğinde bir çok hastada tekrar adet düzeni sağlanabiliyor. Eğer yine problem devam ediyorsa daha basit ilaçlar ile yumurta gelişimi uyarılmaktadır. Burada da cevap yok ise en son seçenek tüp bebektir. Tüp bebekte gebelik şansı daha yüksektir çünkü daha fazla yumurtası vardır.

Özellikle erken hamilelik döneminizde, ultrasonorafileriniz sırasında yumurtalıklarınız mutlaka incelenmelidir. Yumurtalıklarınızda bir anormallik görüldüğünde, bunun yumurtalık kanseri ile ilişkili olup olmadığını doktorunuz değerlendirilerek, araştırılmalı ve gerekirse kistinizi vücudunuzdan uzaklaştırmalıdır. Ameliyatınız sırada da kistiniz patolojik olarak araştırılmalı ve kanser tanınız konursa, ameliyatınız ona göre yapılmalıdır. Aksi takdirde ikinci kez ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle, kanser riski olan bir kist nedeni ile ameliyat geçireceksiniz, bu ameliyat mutlaka uzman bir jinekolog onkolog tarafından yapılmalıdır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç