Kıskançlığın Nedenleri Nedir?


sevgi

beyhan budakUzman Psikolog Beyhan BUDAK, kıskançlığın nedenleri anlattı.

Kişinin özgüveninin eksik olması

Kişinin kendini tam yeterli ve özgüvenli olarak göremeyişidir, kendini yeterli güzel yeterli görmeyen insan ilişkide bulunduğu insanın kendisini beğenmeyeceğini ilk fırsatta kendisinden kaçacağını bazen farkında olarak ya da farkında olarak bilinç dışı olarak hissedebilir.

Karşı tarafın ufacık normal bir iletişimde dahi yine beni beğenmeyecek ve ben terk edilemeyeceğim korkusu olabilir. Geçmişte yaşadığınız aldatma gibi olaylar sizin gelecekte ilişkilerinizde de olumsu etkileyebilir. Ufacık bir tetikleyici ile birlikte tekrar aynı şeyi mi yaşayacağım korkusu olabilir.

Çocukluktan gelen korkular

Çocuklar model alırlar, anne ve baba arasında aşırı kıskançlık var ise kişi farkında olmadan aynı davranış biçimlerini kendi ilişkisinde de uygulayabilir.

Bazen de terk edilme korkusu yaşaması. Kişinin bebeklikten itibaren zihninde terk edilme korkusu yaşadıysa o kişide terk edilme korkusundan dolayı kıskançlık olmamıza sebep olabilir.

İlişkiden kaynaklı kısançlıklar

Kişinin kendisinden başka bir de ilişkiden kaynaklı kıskançlıkları mevcuttur. Eskiden iyi giden ilişkiniz var sayalım, beraber vakit geçirme, ilgi alaka gibi konularda eskiye göre azalma var. Eskiden partneriniz sizinle daha fazla ilgilenirken artık daha az ilgi gösterdiğini hissediyosunuz, normalde beraber vakit geçirmek isterken artık sizinle vakit geçirmek istemediğini hissediyoruz. Bunlarda ilişkiden kaynaklı sebeplere örnektir.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç