Kişisel Değişimin Aşamaları Nelerdir?


Kişisel değişim nedir?

Kişisel değişim yaşadığımızın hayatın içerisinde her şey değişirken, yaşadığımız ortamdan kendimize dair ipuçları bulmaktır.

Sabah uyandığımız andan gece uyuyana kadar bir çok şey yaşıyoruz, bir çok insan ile karşılaşıyoruz ve bunların içerisinde mutlak bir şey oluyor. İçimizde uyunan duygular, patlayan öfkeler, kızgınlıklar, sevgiler olabiliyor. Bunların her birisi kendimizi değiştirmemiz için birer fırsat ve ipucudur. Bu anlamda kişisel değişim denilen şey bunları fark etmek ve bunları kendi değişimimizin kullanmak için adım atmak ve sorgulamaktır.

Kişisel değişimin kendimize soru sormak ile başlıyor

özgüven

Kişisel değişim belli soruları sormak ile başlıyor. Birincisi çevremizde olup biten olaylar içerisinde içimizde oluşan duygunun ne olduğunu bulmak ve fark etmek ile başlıyor. Ardından ben bu duygu içerisinde, olay içerisinde nasıl hissettim neler yaşadım diye sormak çok önemlidir. Eğer bu duygudan rahatsız isem bu olay beni içsel olarak rahatsız etmiş ise neden o beni rahatsız etti ve neden bu olayı değiştirmek istiyorum diye sormak değişimin üç önemli aşamasıdır.

İlgili>>  Kişisel Gelişim Başarı İçin Ne kadar Gerekli

Bundan sonrasında cevapları bulurken ise kişiler herkes kendisine göre farklı farklı çözümler bulacaktır. Çünkü değişim dediğimiz konuda basmakalıp çözümler, ipuçları yoktur. Her an her kişiye göre değişen farklı farklı cevaplar vardır. Aynı olayı yaşayan beş kişinin sorulara cevapları ve çözümleri birbirinden farklıdır. Her duruma ve ana göre yeni cevaplar bulmak gerekiyor.

Değişimde korkuların önemi nedir?

başarı

Değişimde korkular aslında bizi ilgilendiğimiz en önemli faktörler olmalıdır. Değişimimizi engelleyen en önemli şey içsel yaşadığımız korkulardır. Bunlar yılandan, kediden korkma gibi korkular değil duygusal korkulardır. Yalnızlıktan korkmak, başarısızlık korkusu, yetersizlik korkusu gibi içsel duygusal korkularımız olmaktadır.

Bir yola çıkıldığında ve kendimiz ile ilgili soruları sormaya başladığımızda şu görülür ki yaşanılan şeylerin temelinde çocukluktan gelen korkular vardır. Toplantı esnasında başarısızlık duygusu yaşanılabilir. Bu tür duygular toplantı esnasında gerçekten başarısızlık yaşanmasına neden olabilir. Korkuyu aşmış iseniz toplantınız rahat ve keyifli geçer ki. Yaşanılan korkular zamanla gerçekten yaşanmasına neden olur. Değişimin aşamaları o korkuları yenmek ve kendi sorunlarımızı temelden halletmektir. Eğer yaşanılan olaylarda korkuları tespit edip onları değiştirebiliyorsak büyük bir yol almışız demektir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç