Kış Mevsimine Geçişte Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz


 

Kış aylarında evde kalma sürelerimiz artıyor ve bu bizi psikolojik ve fizyolojik olarak olumsuz anlamda etkileyebiliyor.

Nasıl beslenmeliyiz

Hayatta her şey dengeden ibaretse beslenmede de denge olması lazım. Tek tip beslenmeden kaçınmalıyız. Mutlaka 3 ana öğün temel alınarak beslenmemiz gerekiyor. 3 ana öğüne mutlaka kahvaltı ile başlamamız gerekiyor.

Kahvaltıya hiç zamanımız yok ise geç kaldıysak, yulaflı, kuru meyveli, cevizli bir kahvaltımız yanında da yoğurt olabilir. Protein ile tahılı birleştirerek gün içerisinde hem tok tutarak hem de iştahı kontrol eden kahvaltı yapabilirsiniz.

Kahvaltıda yumurta yenmeli yanında az yağlı ve az tuzlu peynir, zeytin, badem, ceviz, bir iki dilim tam buğday tahıllı sağlıklı ekmek olmalıdır.

Kahvaltıdan sonra iş yoğunluğuna bağlı olarak bir öğle yemeği daha sonra çok geç olmayacak şekilde akşam yemeği yeyip. Gün içerisinde iki ya da üç ara öğün ile hafif yiyecekler ile beslenmemizi destekleyebiliriz.

İlgili>>  Grip olmamak için nasıl beslenmeliyiz?

Havalar soğudukça metabolizma kendini korumaya alıyor ve yağ dokularını yavaşlatarak metabolizmamızı yavaşlatıyor. Hareketimizi artırmak çok önemlidir, yaz aylarındaki gibi yesek dahi metabolizma yavaşlığı olduğu için kilo alıyoruz. Kış aylarında hareketimiz azalıyor dersek metabolizmayı hareket ettirmek için kış aylarında bol su tüketmeliyiz.

Vücudumuzu bir yakıt cihazı gibi düşünürsek ısıtacak besinler tercih etmemiz önemlidir. Vitamin özelliği çok olan sebze ve meyveler yemek kış aylarında sağlıklı beslenmek için çok önemlidir.

Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerde C ve E vitamini çok yüksek olduğu için yemeklerimize salata ekleyerek tüketimi artırabiliriz. Protein ağırlıklı yiyeceklerin yanında vücudun demiri artırması açısından haşlanmış, közlenmiş sebzelere yer verebiliriz.

Balık çok ciddi bir önem kazanıyor içerisindeki omega 3 sayesinde soğuyan hava ile birlikte düşmekte olan bağışıklığımızı güçlendiriyor. İçerisindeki yağ asidi sayesinde omega 3 ile metabolizmayı hızlandırmaya devam ediyor.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç