Kırık Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?


 

 

Kas ve iskelet sistemi; kemik, kıkırdak, adele, bağ gibi bir çok dokudan oluşmaktadır. Kemik dışında kalan tüm dokular yaralandıktan sonra iyileşmesi için uzun bir zaman gerekmektedir. Zaman zaman da bu dokular eski gücüne kavuşamamaktadırlar ancak kemik dokusu istisnadır.

Kemik bir kez kırılıpta kaynadıktan sonra hiç kırılmamış kadar sağlam haline tekrar gelebilmektedir. Bu neden hastaların kırık tedavisinden sonra günlük hayatlarına dönecek şekilde fizik tedavi, spor gibi uygulamalar yaptıktan sonra artık kemik kaynadıktan sonra eski güçlerine tümüyle kavuşmuş olurlar.

Bir kırığın iyileşmesi için iki temel faktör gerekir. Tabiatın iyileştirici tarafı ve hekimlerin kırığı iyileştirmek için ameliyat veya alçılı yöntemidir. Tabiatın iyileştirici gücü demek insan vücudunun kendi kendisini tamir edebilme yeteneğidir. Bunun için dışarıdan vücuda giren maddelerin önemi vardır. Kemik zayıflığı, şeker hastalığı gibi hastalığı olmayan kişilerde yani sağlıklı beslenen bireylerde dışarıdan alınan besinlerin kırık iyileşmesine bilinen anlamlı bir katkısı yoktur, sadece kemik zayıflığı olan kişilerde kemik dokusunun bir an önce kendisini toparlaması için dışarıdan verilecek vitamin ile kemik dokusu güçlendirilmelidir.

İlgili>>  Kırık Tedavisinde Uygulanan Yeni Yöntemler Nelerdir?

Halk arasında bilinen paça çorbası, çok süt içmek gibi kırık iyileşmesine bilinen bir faydası yoktur. Sigara içmek kırkık iyileşmesini ciddi olarak yavaşlatmaktadır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç