Kinoa Nedir ? Nasıl Tüketilmelidir?


 

Kiona, zayıflama programlarında kullanılan ve protein değeri çok yüksek olan bir besindir. 5 bin yıl öncesinden tüketilmeye başlanmıştır. Ülkemizde daha yeni yeni duyulmaya başlanmıştır. Eylül – Ekim zamanı ekilip Temmuz’da hasat edilir aynı buğday gibi yetiştirilen bir bitkidir.

Besin değerleri buğday ile eş değerdir. Yaklaşık buğday ile aynı oranda protein içerir. İçeriğindeki protein daha çok süt proteinine de yakındır. Bu sebeple okul öncesi çocukların kinoa ile beslenmesi uygundur. Kinoa daha çok pirinç, bulgur yerine kullanmanız mümkündür. Besin değerinden dolayı beslenme programlarına dahil edilmektedir.

Kinoa Nasıl Tüketilmelidir? Nasıl Hazırlanır?

Kinoa’nın pişirme şekli aynı pirinç pilavı gibidir. Yani bire iki su kullanılarak yapılır. Kinoa pişirildiği zaman dört misline kadar çoğalabilir yani dörtte bir su bardağı kinoa kullanıldığında yaklaşık bir su bardağı büyüklüğünde kinoa elde edilebilir.

Kinoa’yı hazırladıktan sonra istediğiniz şekilde kullanmanız mümkün. Sadece pilav şeklinde de olabilir, salataya eklenebilir. Salataya eklenileceği zaman en lezzetlisi kırmızı ve siyah kimyon kullanılırsa lezzeti daha güzel olmaktadır. Ayrıca çorbalarınızın üzerine ekleyebilirsiniz.

Buğday kullanılarak yapabilecek bir çok tarifi kinoa ile yapabilirsiniz. Keklerinizin içerisinde dahil edebilirsiniz. Kurabiyeler, omletler yapılabilir. Böylelikle hem besin değeri artırılmış yiyecekler elde edersiniz, proteinden zengin yiyeceklerinden elde edebilirsiniz. Zayıflama programlarında daha doyurucu ve besin değeri yüksek yiyecek elde edersiniz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç