Kıl Dönmesi Nedir? Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


 

Kıl dönmesi kuyruk sokumunda kılların ter bezlerinin açıklıklarından içeri doğru girerek ciltte kis gibi bir boşluğun içerisinde birikmesi ve bunun ciltte bir veya birden fazla akıntının oluşmasıyla meydana gelen bir hastalıktır.

En önemli belirtisi, açıklıklardan kirli kötü kokulu, kanlı bir akıntının meydana gelmesi ve tekrarlayan apse atakları ile karakteristtir. İnsanların sosyal ve günlük hayatlarını engelleyen zorlayan bir hastalıktır.

Kıl dönmesini önlemek için nelere dikkat edilmeli?

  • Kıl dönmesi kıllı bir bölgede oluştuğu için o bölgenin temiz tutulması. Hergün duş alınması, o bölgenin duştan çıkıldıktan sonra kurulanması, ıslak kalmaması çok önemli.
  • Bölgede kılların temizlenmesi cilt altında batmasını engelleyici bir durumdur.
  • Hergün çamaşırların temiz olarak değiştirilmesi önemli.
  • Dar kıyafetler giyilmesi o bölgedeki sürtünmeyi artırdığı için nemi ve ıslaklığı artırdığı için kıl dönmesine neden olabilir.
  • Şişmanlık var ise kilo vermek önemlidir.
  • Uzun süre oturduğumuzda oturma pozisyonunu değiştirmek. Uzun süre ayakta durmamak.

Kıl dönmesi cerrahi yöntemle nasıl tedavi edilir?

Kıl dönmesi cerrahi yöntemler ile açık ve kapalı şekilde yapılır. Açık bölgede kis ve ciltteki açıklıklar komple çıkartılı ve hasta açık yara pansumanları ile yaklaşık iki ay kadar süre ile pansumanlar yapılır.

Bu yöntemin dezavantajı nüksetmesidir. Hastanın uzun süre doktora gitmesi ve pansuman olmasıdır.

Tercih edilen yöntem kapalı yöntemdir. Kapalı yöntemde sağdan veya soldan cilt kaydırarak o bölge kapatılır. Daha sonrasında da hastanın dikişleri alınır. Uygulanan yöntemin süresi, hasta hastahanede bir gün yatar ve ertesi gün taburcu edildikten sonra dördüncü gün koyulan direni almak için tedavi edilir. Onuncu gün dikişleri alınır. Dolayısıyla hem riski düşük hem de sık kullanılan bir yöntemdir.

Kıl dönmesi flap yöntemiyle nasıl tedavi edilir?

Flap yönteminde çok sayıda metot vardır. Hastalıklı olan kisin açıklıkların olduğu bölge çıkartılır ve orada oluşan boşluk en kozmik yol ile sağdan veya soldan hastanın durumuna göre cilt kaydırılarak tedavi edilir. Bu yöntemde hasta hastanede bir gün kalır. 4. günde o bölgeye konulan tampon çıkartılı ve hastanın yarası kontrol edilir. 10. günden sonra dikişleri alınır.

Flap yönteminde nüks sorunu en düşük olan bir yöntemdir, en sık kullanılan ve en çok tercih edilen yöntemdir. Hastanın sosyal hayatına dönmesi en kısa sürede sağlayan yöntemdir.

Kıl dönmesi ilaçla tedavi edilebilir mi?

Kıl dönmesi ilaç ile tedavi edilebilir. Tek bir açık var ise Sklerozan maddeler o bölgeye enjekte edilir. Bu yöntemde hasta lokal anestezi etkisinde iken yüzüstü yatırılır. Açık genişletilerek alkol, fibrin gibi kimyasal maddeler enjekte edilir. Boşluğun küçültülmesi ve ortadan kaldırması amaçlanır. Ciltteki açıklıklarda uygulanan bir yöntem değildir.

Nüks oranı yüksek bir yöntemdir. Pratik gibi gözükmekle birlikte birden fazla sayıda yöntemi uygulamak gerekebilir. İyileşme aşaması bir ayı geçer. Ayrıca kullanılan maddelerin o bölgeye verildiği sırada ciltte alerjikler söz konusu olabilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç