Kendimizden emin görünmek için beden dilimiz nasıl olmalı?


 

Kendimizden emin görünmek her şeyden önce bize şöyle bir fayda sağlar; kendi içimizde bu çalışmayı yapacağız ve karşımızdaki insanın bize güvenebileceği mesajını vereceğiz. Birisi iletişime geçmeden önce onunla ilgili bütün soru işaretlerini zihnimizden silmemiz gerekiyor. Karşımızdaki insana güvenmiyor ise onunla iletişim kurmuyoruz ya da önümüze bir takım bariyerler kurup o şekilde konuşuyor bu da iletişim kalitesini düşüren bir şey.

Her şeyden önce iletişim kurmadan önce kişi kendisinden emin olması gerekiyor yani sözler ile davranışlar bir biri ile örtüşmesi aynı zamanda beden dili yüz ifadeleri bir biri ile aynı orantıda olması lazım. Ses, kullanılmış kelimeler o kontekste bir bütünlük içerisinde hareket edilmeli.

Doğru sinyaller göndermek lazım karşımızdaki de benimle ilgili doğru sinyalleri doğru alıp okuduğu takdirde size güvenmeye başlar ve bu da iletişimin yolunu açar. Somut bir biçimde güven veren bir duruş sergilemek gerekiyor. Bunun için bacakları omuz genişliğinde açılabilir, kollar bedenden biraz uzakta durmalı. Ne kadar yer kaplanırsa o kadar otorite ve güç anlamına gelir tabi karşıdakini tehdit edecek vaziyette bir alandan bahsetmiyoruz, ölçülü bir genişlikte olmalı. Eller her zaman açık ve ona doğru olmalı ben sanki benden bir şeyleri ona hediye ediyor muşum gibi ona doğru uzatmış olmalıyım.

İlgili>>  Topluluk Önünde Konuşma Korkumu Nasıl Yenerim?

Omuz genişliğinden açılmış ayaklar, dik bir omurga eller açık muhataba yönelik hafif eğik bir baş ve muhataba yönelik eğilmiş bir beden. Bu hem bende güven oluşturur hem de karşıdaki kişinin kaliteli iletişime geçmesini sağlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç