Kendi geleneklerimizden gittikçe uzaklaşıyoruz


mustafa kamalakSaadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Türkiye’de yaşanan toplumsal gerilimi değerlendirdi.
1. Dünya savaşından sonra İslam coğrafyasında en çok kanın aktığı dönem son 10 yıllık dönemdir. Kendi değerlerimizden geleneklerimizden gittikçe uzaklaşıyoruz. Toplum zoraki olarak yapı değiştirmeye zorlanıyor. İster istemez değerlerimizde aşınma meydana getiriyor. OSmanlı’da aile ile sokak birbirine tamamlıyordu, sokak ile çarşı birbirini tamamlıyordu, çarşı ile esnaf birbirini tamamlıyordu. Esnaf ile cami birbirini tamamlıyor, cami ile okul değil mektep yani edep yeri birbirini tamamlıyordu. Bunlar bir zincirin halkaları gibi idi. Bir yerde eksiklik meydana geldiği zaman diğer onu tamamlıyordu. Mektep ile kışla arasında bir bağ vardı birbirini tamamlıyordu. Kışla ile aile arasında bir bağ vardı bunlar organik biçimde birbirlerini destekliyorlardı. Birinin eksiğini derhal öbürü tamamlıyordu.

İlgili>>  Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor

Değerler bakımından parçalanmış durumdayız. Bakıyoruz genelde cami ile okul arasında bir çatışma var. Aile ile sokak arasında bir çatışma var, hiçbir aile çocuğunu gönül rahatlığı içerisinde sokağa gönderemiyor çünkü değer ölçülerimiz değişti.

Bizim temel inancımıza gerçek değerlerimize göre masum bir insanı katleden kimse tüm insanlığı katletmiş gibi günaha girer. Masum bir canı kurtaran ise tüm insanlığı kurtarmış gibi sevap kazanır. Bugünkü eğitim sistemimizin toplum yapımızın hiçbir yerinde saymış olduğum halkaların hemen hemen hiçbir yerinde bu ifadelere yer verilmiyor. Anca camilerde nadiren vaazlarda işitiyoruz. Öyle olunca geldiğimiz nokta beni şaşırtmıyor.

Seçime doğru gittiğimiz günlerde suçlayıcı, incitici bir ifade kullanmak istemem. Siyasilere, iktidar sahiplerine çok büyük sorumluluklar düşüyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç