Kemik Erimesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?


Dünyada kadınlarda, meme kanserinden sonra en fazla  kemik erimesi rahatsızlığı meydana gelmektedir. Erkeklerde ise prostat kanseri en sık görülen kanser türüdür. Kemik erimesi en çok kadınların sağlık problemidir. Kadınlarda menepozdan sonra hormonal değişikliklerin getirdiği etki ile vücutta ciddi kemik kaybı ortaya çıkabiliyor. Menepoza giren her kadın öncelikle kemik yoğunluğu tespiti yapması önerilmektedir.

Kemik Erimesi Nedenleri Nelerdir?

Vücudun kemik yapısı çocukluk çağından başlayan, yaşlanana kadar devam eden, yapım yakım döngüsü içerisindedir. Gençlik döneminde yapım fazla yıkım daha az iken, erişkinlik döneminde eşitlenir, yaşlılık döneminde yapım daha az, yıkım ise daha çoktur. Bu nedenle Çocukluk çağında güçlü bir kemik yapısı kazanmışsak ileriki yaşlarda kemik erimesine bağlı sorunları daha az görülecektir.

İlk gençlik çağında çocukların süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyumlu gıdaları almaları, çocukların düzenli güneş görmesi çok önemlidir.

Ailede kemik erimesi var ise genetik açıdan risk altındasınızdır demektir. Bu riski azaltabilmek için etkilendiğiniz çevresel faktörleri azaltmanız gerekir. Beslenme ile bunu azaltabilirsiniz.

Kemik erimesi en sık kimlerde görülür.

  • Süt, yoğurt, peynir gibi besinleri az tüketenler
  • Üçten fazla doğum yapanlar
  • Açık renk göz, ten ve saçı olanlar
  • Ufak tefek ince yapılı kadınlar
  • Ailesinde kemik erimesi olan kimse bulunanlar
  • Çok fazla kahve ve kolalı içecek tüketenler
  • Hareketsiz bir yaşam sürenler
  • Sigara ve alkol kullananlar
  • Kırmızı eti fazla tüketenler

Kemik Erimesinin Belirtileri Nelerdir

Kemik erimesi sinsi bir hastalıktır. Genelde belirti verildiğinde artık ileri dönemlere gelmiştir. Belde ağrılar, boyda kısalma, vücutta öne doğru eğilme ve kamburlaşmanın artması, kalçada ya da omurgada kırıklar şeklinde kendini gösterebilir.

Genetik geçişli bir hastalıktır, annede kemik erimesi var ise kızı da önlemler alması gerekmektedir.

Kemik Erimesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kahve, çay ve sodalı içecekler kafein içeriyor. Kafein, kalsiyum emilimini azaltarak kemik kaybına yol açan bir madde. Dolayısıyla günde üç bardaktan fazla kahve ve çay tüketmeyin. Kolalı içecekler de kafein ve fosfor içeriyor ve kalsiyum emilimini bozuyorlar. Bu tür içecekleri de abartmamanızda fayda var. Bunların toplamı üçü geçmemeli. Çay ve kahveyi, süt ürünleriyle birlikte tüketmeyin. Çünkü süt, peynir veya yoğurttaki kalsiyum emilimini engelliyor. Alkolün fazla tüketimi de kemik kaybına neden oluyor. Dolayısıyla alkol tüketimi günlük 2-3 kadehten daha fazla olmamalı. Sigara da osteoporoza yatkınlık sağlıyor.”

Vücuda ağırlık bindiren egzersizlerin (dans, aerobik hareketler, yürüme, koşma, ip atlama, merdiven çıkma, tenis gibi), hem osteoporozdan korunmada hem de tedavisinde çok önemli rol oynadığına işaret etti. Yoga ile pilatesin, denge ve esneklik açısından en fazla tercih edilen egzersizleri oluşturduğuna dikkati çeken Türkçapar, haftada 3 veya 4 gün, 30 dakika vücuda ağırlık bindiren egzersizleri, haftada 2 veya 3 gün germe egzersizi, denge, postur egzersizleri yapılması gerekir.

Sebze ve meyvelerin magnezyum, potasyum, C ve K vitamini açısından zengin olduğunu belirten Türkçapan, Kemik sağlığında, kalsiyum ve D vitamininin yanı sıra bunlar da kemik mineralizasyona katkı sağlıyor. Vücut kitle indeksi 19 ve altındakiler osteoporoza daha yatkınlar. Aşırı zayıflıkla birlikte cilt altı yağ kitlesinin azalması, östrojen seviyesinde de azalmaya neden olarak osteoporozu tetikliyor.

Kemik Erimesi Nasıl Teşhis Edilir

Kemik erimesinde en önemli ipucunu veren yöntem kemik yoğunluğu ölçümüdür. Bu yöntem ile minumim doz radyasyon kullanılır ve bunun sonucunda kemik yoğunluğu ile ilgili önemli ipuçları alınır.

Kemik yoğunluğu daha farklı yollarıda vardır. Bunlardan bir tanesi kemiğin içerisinden biopsi alınmaktır.

Kemiğin yüzde 25’i kaybedildisyse kemik erimesi denir. Yüzde 10 ve 15 arası kayıplara ise kemik azlığı denilmektedir. Kemik azlığı ile kemik erimesi arasında o ince sınırı anlayabilmek için tahlil yöntemlerine başvurulmaktadır.

Kemik Erimesini Engellemek İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı

Kemik erimesi hareketsiz kalmakla hızlanan bir hastalıktır. Özellikle 3 ay ve daha fazla yatmayı gerektiren durumların ardından kemik erimesi çıkmaktadır. Böyle bir durum var ise mutlaka tedbir almak lazım.

Modern yaşam koşulları gereği daha az hareket ediyoruz, yürümüyor, araba kullanıyor, merdiven çıkmıyor isek yaşamımızda hareket günbe gün azalıyor demektir, bundan uzaklaşmanın yolu ise yaşamımıza hareket katmaktır. Araştırmalara göre; hareket miktarının fazla olduğu deneklerde mutlaka kemik yoğunlu artmıştır. Günde yarım saatten az olmamak üzere yürüyüş yapmak çok önemlidir. Duvarın yanında durup duvarın karşısında esneme hareketi yapmak, müzik ile dans etmek, havlu ile arka tarafı gerdirerek hareket yapmak kemik erimesini engellemektedir.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç