Kekemelik Nedir?


kekemelik

ahmet konrotÜsküdar Üniversitesi Altunizade Polikliniği’nden Prof. Dr. Ahmet Konrot Kekemeliği anlattı.

Bireysel arası iletişim ve konuşma bozukluğu denildiğinde ilk akla gelen örneklerden bir tanesi kekemeliktir. Kekemelik 2 – 4 yaşları arasında ortaya çıkan bir konuşma bozukluğudur. Genellikle bu yaş grubunda 100 çocuktan 5’inde ortaya çıkmaktadır.

Yapılan araştırmalarda bu yaş grubunda ortaya çıkan kekemelikler ilk 6 ayda geçmesi beklenir eğer bu rahatsızlık geçmezse mutlaka uzman bir doktor tarafından değerlendirmesi ve tedaviye geçilmesi tavsiye ediyoruz. Kekemelik rahatsızlıklar ani travma olarak bilinse de yapılan araştırmalar neticesinde kekemeliğin nedenin psikolojik olmadığı anlaşılmıştır. Ancak kekemelikten etkilenen kişilerinde psikolojik açıdan etkinlendiği ortaya çıkmıştır.

Yapılan araştırmalara göre; kekemelik ile beyindeki faaliyetler arasında bir farklılaşmanın olduğun ortaya çıkarmışlardır. Kekemelik rahatsızlığı olan kişilerin, sol yarı küre yerine sağ yarı küreyi kullanmaya çalışmaktadır ve neden böyle olduğu hala bilinmemektedir. Bir başka sebep ise kalıtsal olarak bilinmektedir ancak bu her kekeme bireyin kalıtsal olacağı anlamına gelmez. Her yaş döneme yaklaşım farklı olmaktadır.

Erken yaş dönemi kekemelik tedavisi ile ilerleyen yaşlarda kekemelik tedavi yöntemi birbirinden farklıdır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in