Katarakt nedir? Katarakt Nasıl Anlaşılır? Katarakt Tedavisi Nasıl Olur?


 

Burcu ÇalıkGöz Hastalıkları uzmanı Op. Dr. Burcu Çalık, katarakt hastalığı, katarakt tedavisi hakkında bilgi verdi.

Katarakt göz bebeğinin arkasındaki saydam olan merceğin saydamlığını yitirerek matlaşmasıdır. Bu da yaş ile beraber güneş ışığına maruziyetin arması ile çeşitli tepkimeler sonucu ile göz bebeğin arkasındaki merceğin matlaşması ile sonuçlanır bu matlaşmaya katarakt denir.

Katarakt ile yaş ilişkisi

Katarakt çocuklarda da görülmektedir, yeni doğan bebeklerde de görülmektedir. Kataraktın en önemli nedeni yaşlanmadır. Özellikli 40-50 yaşlardan sonra oranının artması görülmektedir. 60’lı yaşlarda yüzde 50 oranında katarakt görülmektedir.

Katarakt Nasıl Anlaşlır?

Katarakt başlangıcındaki en önemli bulgu, aynı buzlu camın arkasından görüyormuş gibi görmeye başlamaktır. Özellikle gece görülme zorlaşır. Tek gözde olduğunda farkına varılmayabiliyor, sisli görme, yakın okumada zorlaşma, gözlük camlarının sık görülmesi gibi durumlarda katarakt olmaktadır.

Katarakt risk faktörleri nelerdir?

Yoğun ısıya maruz kişilerde sık görülmektedir. Camcılar da fırıncılarda daha çok görülmektedir. Genetik ve kalıtsal olarak görülmektedir. En önemli faktör ise şeker hastalarında erken yaşta katarakt görülmektedir. Çeşitli hastalıklar nedeni ile kortizon kullanan hastalarda daha erken yaşta katarakt gözükmektedir.

Kataraktın belirtileri;

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa hassasiyet (göz kamaşması)
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Gece görüşünde bozulma
  • Renklerde soluklaşma veya sararma
  • Gözlük numaralarının sık değişmesi

Katarakt, ilaçla veya gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Kataraktın ilerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur ve oluşmuş bir kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Modern tekniklerin gelişimi ile günümüzde katarakt ameliyatları iğnesiz, narkozsuz, ağrısız yapılarak hasta aynı gün evine dönmektedir. Katarakt ameliyatında dikkat edilmesi gereken bazı önemli unsurlar vardır. Hekimin tecrübesi ve göz içine konulan merceğin kalitesi, ameliyatın başarısını doğrudan etkiler. Kalitesiz merceklerle yapılan bir ameliyat sonrasında gözde sorunlar gelişebilir. Bu durum kısa bir süre sonra hastanın ikinci kez katarakt olma riskini de beraberinde getirebilir. Bu da hasta için ayrı bir ameliyat riski ve maddi külfet anlamına gelir.

Kataratk tedavi edilmezse ne olur?

Kataraktın ilaçsız ve cerrahisiz tedavisi yok. Katarakt ilaç ile tedavi edilmiyor. Hasta eğer günlük aktivitelerini yapamıyor ise ve rahatsız oluyor ise cerrahi operasyon olması şarttır.

Katarakt nasıl tedavi edilir?

Katarakt şeker hastalığına, retinasında sarı nokta hastalığı, göz tansiyonuna bağlı olarak meydana çıkabilir, bunların kesin olarak bilinebilmesi için hastanın gözünün taranması gereklidir. Bunların tespit edilmesi ve katarakt ameliyatı öncesinde muayene bulguları ile beraber değerlendirmesi gerekiyor.

Katarakt ameliyatı lokal anestezi ile damla yardımı ile katarakt ameliyatı olmaktadır. Katarakt ameliyatı gece hastanede kalmadan taburcu olunmaktadır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in