Katarakt nedir? Katarakt Nasıl Anlaşılır? Katarakt Tedavisi Nasıl Olur?


katarakt

 

Burcu ÇalıkGöz Hastalıkları uzmanı Op. Dr. Burcu Çalık, katarakt hastalığı, katarakt tedavisi hakkında bilgi verdi.

Katarakt göz bebeğinin arkasındaki saydam olan merceğin saydamlığını yitirerek matlaşmasıdır. Bu da yaş ile beraber güneş ışığına maruziyetin arması ile çeşitli tepkimeler sonucu ile göz bebeğin arkasındaki merceğin matlaşması ile sonuçlanır bu matlaşmaya katarakt denir.

Katarakt ile yaş ilişkisi

Katarakt çocuklarda da görülmektedir, yeni doğan bebeklerde de görülmektedir. Kataraktın en önemli nedeni yaşlanmadır. Özellikli 40-50 yaşlardan sonra oranının artması görülmektedir. 60’lı yaşlarda yüzde 50 oranında katarakt görülmektedir.

Katarakt Nasıl Anlaşlır?

Katarakt başlangıcındaki en önemli bulgu, aynı buzlu camın arkasından görüyormuş gibi görmeye başlamaktır. Özellikle gece görülme zorlaşır. Tek gözde olduğunda farkına varılmayabiliyor, sisli görme, yakın okumada zorlaşma, gözlük camlarının sık görülmesi gibi durumlarda katarakt olmaktadır.

Katarakt risk faktörleri nelerdir?

Yoğun ısıya maruz kişilerde sık görülmektedir. Camcılar da fırıncılarda daha çok görülmektedir. Genetik ve kalıtsal olarak görülmektedir. En önemli faktör ise şeker hastalarında erken yaşta katarakt görülmektedir. Çeşitli hastalıklar nedeni ile kortizon kullanan hastalarda daha erken yaşta katarakt gözükmektedir.

Kataratk tedavi edilmezse ne olur?

Kataraktın ilaçsız ve cerrahisiz tedavisi yok. Katarakt ilaç ile tedavi edilmiyor. Hasta eğer günlük aktivitelerini yapamıyor ise ve rahatsız oluyor ise cerrahi operasyon olması şarttır.

Katarakt nasıl tedavi edilir?

Katarakt şeker hastalığına, retinasında sarı nokta hastalığı, göz tansiyonuna bağlı olarak meydana çıkabilir, bunların kesin olarak bilinebilmesi için hastanın gözünün taranması gereklidir. Bunların tespit edilmesi ve katarakt ameliyatı öncesinde muayene bulguları ile beraber değerlendirmesi gerekiyor.

Katarakt ameliyatı lokal anestezi ile damla yardımı ile katarakt ameliyatı olmaktadır. Katarakt ameliyatı gece hastanede kalmadan taburcu olunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in