Karşımızdaki insanın yalan söylediğini nasıl anlarız?


 

Karşımızdaki insan yalan söylediğini beden dilinden anlayabiliriz. Bunun da çok net ipiçları var. Ancak şunu akılda tutmak gerekiyor, tek bir harekete bakarak yargıda da bulunmamalıyız.

Karşımızdakinin şu esasları dikkate almalıyız, iletişim kurduğumuz kişi bizimle 5 ifade ile iletişimde bulunacaktır, yüz ifadeleri, beden dili, sesi, kullanmış olduğu kelimeler ve kendine özgü iletişi tarzı var. Biz herşeyden önce konuştuğumuz kişinin bu standarlarının rütinin belirlememiz gerekiyor. Daha sonra konuşmanın ilerleyen safhalarında sorular sordukça hangi noktalarda bu standardından sapma gösterecek bunalar tespit etmeye çalışmalıyız. İlk yapmamız gereken bu standartları belirlemek ve bu standartlardan hangisinde sapma yaşanıyor onları belirlemek gereklidir.

Karşımızdakinin tek hareketi ile yargıya varılmaz

yalan

Her bir sapma bizim içn kırmızı birer bayraktır, üzerinde durmamız gereken husustur. Derinleşmemiz gereken birer konu olduğunu işaret etmemiz gerekiyor. Ama tek başına işaret yalan olarak adlandıramayız. Bir soru sorduğumuzda karşıdaki kişi endişe ya da stres sergileyebilir ama bu onun suçlu olduğunu göstermez. Onun hata yaptığını göstermez, gözünü kaşıyabilir, kapanabilir, ensesini yapabilir bir sürü stres göstergesi sergileyebilir bu onun suçlu olduğunu anlamına gelmez.

Karşımdaki kişi belki benim soru şeklimden rahatsız olabilir ondan endişe edebilir veya vereceği yanıta benim inanmayacağımı anlamış olabilir veya empati kurup bir başkası adına bu işi yapan kişiyi tanıyordun onun zarar göreceği endişesi ile korkmuş ve böyle tepki vermiş olabilir veya aklında başka bir şey vardır. Hepsinin göstergesi yansımları da aynıdır biz burada tek bir şeye bakıp sapma gördüğümüzde onu yargılamayayız.

Dikkat etmemiz gereken konu temel standardı yakalayıp bunların üzerine gitmek şeklinde olmalıdır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in