Karşımdaki Kişiyi Nasıl İkna Ederim?


 

 

İkna sözcükteki karşılığına göre; bir kişi ya da toplumu inandırma, inanmasını sağlama, razı etme anlamına geliyor.

Neredeyse hayatımızın her safhasında inandırma, ikna etme mevcuttur. Arkadaşımızda, çocuğumuzla, hocamızla, patronumuzla, müşterilerimizle, ilişkide bulunduğumuz çoğu kişiler ile ikna ile alakalı bir durumumuz var. Uzmanlara göre en basit şekilde bir kişinin veya topluluğun bilerek, isteyerek belirli bir motive için kişileri yönlendirmek olarak tarif edilebilir.

İkna sürecinde en önemli kıstas, karşı tarafın kendi rızasını, istediğini oluşturmak

Karşı tarafa doğru bilgiyi vermek, doğru faydayı anlatmak, doğru tarz ile doğru zamanda yaklaşıldığında kişi bu aldığı veriler ile farkında olarak desin ki evet bu benim kafama yattı. Şu an ki düşünce yapım içerisinde karar veriyorum ve aksiyona geçiyorum demelidir.

Kirli ikna yöntemlerinden kaçının

Tehdit ederek, baskıda bulunarak, akıl karıştırarak ve kafa çelerekte insanları etkili ikna etmekte mümkündür. Ancak bu kirli bir ikna yöntemi ve tercih edilmemesi gereken bir durum.

İyi bir iknacı olmak mümkün mü?

Bazı kişiler doğuştan bu kabiliyeti taşırlar. Kendini ifade etme gücü, karizma, liderlik özellikleri ile karşıdakileri kolaylıkla ikna ederler. Ancak karşıdaki kişiyi ikna etmek için bu meziyetleriniz olmasa da olur. İyi bir ikna süreci için gerekenleri yerine getirdiğinizde karşı tarafı ikna etmeye zorlanmazsınız.

İkna sürecine iyi bir ön hazırlıkla başlanmalı

Kimi neyi, ne için, neden, nerede, ne zaman ikna edeceksin? dünyanın en basit sorularıdır. Cevapları cebinize koyup ön hazırlık yaparsanız büyük ihtimalle karşı tarafı ikna etmiş olursunuz. Çünkü herkesi aynı şekilde ikna edemezsiniz, herkesi aynı yerde, aynı zamanda ikna edemezsiniz. İyi bir iknacı da bu tuzağa düşmez. Benim bir tane metodum var hep bunu kullanırım demez, dolayısıyla ikna metodları karşıdaki kişiye ve zamana göre değişmeli.

Karşı tarafa faydalar net bir biçimde iletilmeli

Karşınızdaki kişi ikna olduktan sonra ne kazanacak. İkna etmeye çalışıyorsanız sizin ortak bir kazancınız vardır ve bunu da dürüstçe söylemeniz lazım. Bunları yaparsan bu kadar kazanacaksın, ben de bunları kazanacağım diyerek karşı tarafı doyuracak net bir bilgi verilmeli. Tamamen karşı tarafın ya da tamamen sizin kazanmanız doğru bir metot değildir.

Duygular olumlu anlamda harekete geçirilmeli

Kişinin duyguları olumlu harekete geçince mantığı da destek verir. Duygulara seslenirseniz mantığı da olumlu harekete geçirirsiniz. Bir kişi herhangi bir olayı daha iyi anlarsa veya olayla özdeşleşebilirse ikna olma ihtimali artar.

Duyguları hareketlendirmek iyi bir hikayeleme ile mümkün

İyi hikayeler, iyi örnekler, doğru senaryolar ile birinin konuya özleşdeşmesi daha iyi anlamasını sağlayabilir, duygularını olumlu anlama getirebilir ve harekete geçmesini sağlayabilirsiniz.

İyi bir iknacının özellikleri neler?

İyi bir iknacı esnek olmalı

İyi iknacının rütinleri vardır. A,B,C,D, planları vardır ve esnektir. A rütinini deneyeceğim diye gelmez. Önce analiz eder, kişi ile belirli çıkarımlarda bulunur. Sonrasında kişiye göre belirli rütinleri dener. Baktı ters bir tavır aldı hemen başka bir rütine geçer.

İyi bir iknacı uyumlu olmalı

İyi bir iknacı yüzde 100 ikna olayını bilmeli o yüzden uyumlu olmalı. İyi bir iknacı herkesin tarzının farklı olduğunu bilir ve ben o tarza uyum sağlamak için çaba göstermeliyim demeli. Karşı tarafın hoşlanmadığı, ters gelen konuyu gündeme getirmemesi lazım. Konuşma tarzını anlayabilmesi ve geldiği yeri düşünmesi lazım. Dolayısıyla çocuk ile çocuk büyük ile büyük olunmalı söylemi gibi olmalı.

İyi bir iknacı ezber bozmalı

Dil ile ikna edecekken büyük ihtimalle kullanacağınız yöntem karşıdakinin aklına da gelir. İyi iknacılar karşıdaki kişinin aklına gelmeyeceği şeyleri düşünür ve farklı yöntemler dener. Beklenmedik bir yerde harekete geçer.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç