Karne Alacak Öğrencilere ve Ailelere Tavsiyeler


bengi semerciProf. Fr. Bengi Semerci karne alacak öğrencilere ve velilere tavsiyelerde bulundu.

 

 

Çabaya vurgu önemli

Çok güzel çalıştın seninle gurur duyuyorum demek çocuğa verilen en güzel hediyedir. Özellikle 11 yaş altı çocuklar için bu çok önemli. Ödül duruma göre çok takdir olabilir. Durumu göre maddi bir hediye alınabilir ama vurgu hep çaba göstermesine yapılsa daha iyi olabilir. Bazen hiç çaba göstermeden notlar 5 olabilir ama çaba göstermeden o notları alsa bir şeyler eksiktir. Ödül yöntemdir sonuç değil.

Hiç kimsenin her konuda yetenekli olması mümkün değil. Hepimiz aslında daha sevdiğimiz mutluk veren şeyler daha çok ilgi gösteririz. Zeka herşeyi kavrama kabiliyeti değildir. Dolayısıyla çocukların yapamayacağı şeyler için çok fazla zorlamamak lazım.

Kaygı başarıyı düşüren etkenlerden bir tanesi. 4 ile 5 arasındaki fark emek ile ölçülmelidir. Çocuk eğer çok emek verdi ve 4 aldı ise o zaman bakmak lazım çocuk emek verirken neleri atlıyor.

Her çocuğun mutlu olacağı okul sistemi farklıdır

Okul ve velinin düzenli bağlantı olma lazım. Yarın karne geldiği zaman okul ve aile çocuğun karnesinin ne için kötü geldiğini konuşmadı ise o sonuç çocuktan öte aile ve okulun sorunudur. Aslında bunlar rehber öğretmeni tarafından takip edilmesi gereken bir şey. Ancak Türkye’de 3.500 öğrenciye bir rehber öğretmeni düşüyor. Bugün sorun çıkarsa eğer rehber öğretmeni devreye giriyor. Dolayısıyla çocukların sorun çıkmadan riskleri değerlendirirsek karneye kadar olacak sorunları değerlendiririz. İyi oku her aile ve her çocuğa göre değişir. Her çocuğun mutlu olacağı okul sistemi farklıdır. Ailelerin ben okula bir sürü para veriyorum neden başarılı olamıyorsun diye çocuğa tepki vermesi çok yanlış.

Tatil kuralların kalktığı bir şey değildir

Bütün çocukların dinlenmeye ihtiyacı var. Başarılı ya da başarısız olmak önemli değil. Tatil demek bütün kuralların kalktığı bir şey değildir. Tatil zamanı aileler bütün kuralı bozmasınlar. Okul alışkanlığını kaybetmemek için yarım saat sabahtan, yarım saatten öğleden sonra günde hiç olmazsa belirlenmiş saatlerde çocuğun kitap okuması veya ödev yapması gerekli.

Okul aynı zamanda sosyal topluma hazırlama yeridir. Maaleseef sınav kaygısı ile o sosyal alanlar ihmal ediliyor. Bu gibi kaygılar bazı öğrencilere zarar olabiliyor. Başarılı çocuktan çok mutlu çocuk isteyen veliler var ama bu sadece sözde kalıyor.

Bizde çocuğu sinemaya gittik denmez. Çocuğu sinemaya götürdüm denir, burada beraber yaşanılan an gibi değilde çocuğu mutlu etmek amaçlanıyor. Bu da yanlış, çocukla bir şeyleri beraber yapmak ve paylaşmak çocuğu tanımak çok önemli.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç