Karanfilin Faydaları Nelerdir?


 

Karanfilin ana vatanı İspanya ve Endenozya olarak bilinir.Anadolu da halen çürük dişlerde ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Ağrı kesici gücünü içerdiği gallik asidindenalır. 2000 yıldan beridir Asya ülkelerinden kullanılmaktadır. Yemeklerden sonra ağız kokusunu yok etmek için kullanılmaya başlamıştır. Ortaçağ’da kötü depolanmış gıdaların kokusunu bastırılmak için kullanılmış ve daha sonra daha sık kullanılmıştır.

Karanfil aynı zamanda ishale karşı güçlü bir etkisi vardır.

Kendinizi yorgun hissettiğinizde ya da gergin iseniz bir bardak su kaynatın ve üzerine 6 adet karanfil koyarak içiniz en geç 10 dakika sonra yorgunluğunuzun gittiğini göreceksiniz. Üzerinizdeki gerginliğin yavaş yavaş ortadan kalktığını göreceksiniz. Karanfilin etkilerini daha da artırmak için çay demlerken üzerine 10 tane karanfil atın ve için, içtikten sonra rahatladığınızı göreceksiniz.

Karanfil 600 yıldan beridir Çin’de tedavi olarak kullanılır, sindirimi düzenler, kusmaya ve mide bulantısına iyi gelir. Kan dolaşımını hızlandırır.

Karanfil en çok antiseptik özelliği için kullanılmaktadır. ÖZellikle sarımsaklı soğanlı yemeklerden sonra ağzınıza iki diş karanfil atmak ağız kokusunu yok edecektir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç