Kara Delikler ve Bilinmeyenleri


 

Zaman kavramının olmadığı ve bilinen tüm fiziksel kurallarının geçersiz olduğundan dolayı kara delik adı verilmektedir. Günümüzde kara delik konusu açıldığında bir çok kişinin aklına hemen kap kara bir delik gelmektedir. Kara delikler hakkında hem çok şey biliyoruz hem de hiçbir şey bilmiyoruz. Kara delikler gerçektir. Galaksi yerimizin merkezinde güneşten 500 milyon daha büyük kütle çeken kara delikler keşfedilmiştir.

Kara deliklerin içerisine girdiğimiz zaman ne olur onu bilmiyoruz, bir takım kuramlar var. Bildiklerimiz, kara deliğin içerisine girdiğimiz zaman ne olacağını tam olarak bilmiyoruz. Einstein genel görelilik ilkesine göre kütle çekimi daha yoğun olduğu yerlerde zaman daha yavaş akıyor. Yüksek bir bina düşünün, binanın altında olan kişi dünyanın merkezine daha yakın olduğu için daha büyük bir kütle çekimi hissediyor ve onun zamanı daha yavaş geçiyor. Bu özel görelilikte vardır. Örneğin bir uçağa binip dünyanın etrafında bir tur attığı zaman sizin saatini diğer saatlere göre bir kaç saniye geri kalıyor. Çünkü zaman sizin içi daha yavaş akıyor.

İlgili>>  Zamanda Yolculuk Mümkün Olacak mı?

Kara deliğe girildiğinde ek boyutlara girmek mümkündür

Kara deliklerde çok büyük kütle çekimi olduğu için kara deliğe yaklaşıldığı zaman, zaman durmaya başlıyor. Olay ufkunu geçtikten sonra o insan için zaman tamamen duracaktır. Kara deliğin içerisine girdikten sonra ne olacağına dair çeşitli spekülasyonlar var. Yeni bir takım kuramlar var, bu kuramlar bazıları ek boyutlar gerektiriyor. Yıldızlararası filminde olduğu gibi ek boyutlara geçme mümkündür kara deliğin içerisine girdiğiniz zaman.

Kara delik nasıl oluşur

Sırasıyla hidrojen atomunu helyuma, helyumu karbona, karbonu magnezyuma, magnezyumu oksijene, oksijeni silüsyuma, silisyumu demire dönüştürmesi ile yıldız hayatına son verir. Bu değişim süresince kullanılan atom adetleri değişkenlik göstermektedir. Yıldızların çekirdeğinin demire dönüşmesi sonucunda artık enerji üremez ve içe patlaması ile küçülür. Bu küçülme sonrasında etrafında çok az ısı ve ışık verir. Ancak çekim gücü nedeniyle ısıyı ve ışığı kendi içine çeker yani kısacası artık bir kara delik olmuştur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç